30 godini nezavisnost

Култура

Поетско читање во чест на 100 години од раѓањето на Блаже Конески во КИЦ Скопје

А1он
Поетско читање во чест на 100 години од раѓањето на великанот Блаже Конески, под наслов „Блаже Конески – Проста и строга македонска песна“, во изведба
Македонија

Пендаровски и Џафери: Имаме една заедничка држава и сите сме одговорни за нејзината перспектива

А1он
Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски во своето обраќање на централната свеченост по повод 30-годишнината од независноста, истакна дека самостојноста не нѝ е подарена
Македонија

Промовирана поштенска марка по повод 30 години од независноста

А1он
По повод 30 години од независноста на Република Северна Македонија, А.Д. „Пошта на Северна Македонија“ – Скопје издаде пригодна поштенска марка, која денеска беше промовирана
Култура

Уличната уметност – 30 години независност на С. Македонија

А1он
Почнува мултимедијалниот настан „Уметност, можност за реактуелизација и презентација на дејноста и делата на нашите истакнати домашни дејци – поетот и лингвист Блаже Конески и
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Веднаш да се повлече срамното решение на логото за Денот на независноста

А1он
Продолжува сквернавењето на националните и идентитетските симболи од страна на оваа власт. Последен во низата на недоследности и погазување на идентитетските обележја е знамето на
Македонија

Претставено логото по повод 30-годишнината од независноста

А1он
Сонцето, уставното име, меѓународниот МК код и бројот 30 се симболите обединети на традиционалната црвена основа со кои се потенцира нашата државност на дизајнот на
Македонија

30 странски дипломати ќе добијат признанија по повод три децении независност на Македонија

А1он
По повод 30 години јубилеј од независноста на Република Северна Македонија, министерот за надворешни работи Бујар Османи, донесе одлука оваа година да врачи признанија на
Македонија

Владата почнува да планира како ќе го одбележи јубилејот – 30 години од независноста на Македонија

А1он
Владата на денешната седница донесе одлука да отпочнат подготовки за спроведување серија активности по повод 30-годишнината од независноста на Република Северна Македонија. Во насока на