Македонија

Почина новинарот Ристе Недановски

А1он
По кратко и тешко боледување вчера на 62-годишна возраст почина новинарот Ристе Недановски, соопшти Лекарската комора на Република Северна Македонија, каде тој беше вработен. Во
Свет

Борел: Се надевам дека Спутник V наскоро ќе се користи во Европската Унија

А1он
Шефот на европската дипломатија Жозеп Борел вели оти се надева дека руската вакцина Спутник V наскоро ќе почне да се користи и во Европската Унија.
Свет

Кремљ го оцени говорот на Бајден како „агресивен и неконструктивен“

А1он
Кремљ го одби барањето на американскиот претседател Џо Бајден за итно ослободување на рускиот дисидент Алексеј Навални, јави ДПА. – Ултиматумите се генерално неприфатливи, изјави
Свет

Чешка е заинтересирана за руската вакцина „Спутник V“

А1он
Чешка изрази интерес за руската вакцина „Спутник V“ против Ковид-19, јави ДПА, повикувајќи се на денешната посета на премиерот Андреј Бабиш на Будимпешта, каде од
Регион

Србија и Русија очекуват почеток на заедничко производство вакцини

А1он
Се е подготвено за пристигнување на руските експерти во Србија, очекуваме дека Србија во иднина ќе ја произведува вакцина „Спутник V“ на нејзина територија, изјави
Регион

Грција ќе ја користи вакцината на Астра Зенека за лица под 65 години

А1он
Националната комисија за имунизација во Грција, на денешниот состанок, даде зелено светло за вакцината на Астра Зенека и едногласно одлучи да не се користи за
Свет

Секој петти жител на Белгија има антитела на Ковид-19

А1он
Околу 20 проценти од населението на Белгија во моментов има антитела против коронавирусот, а здравствените власти предупредуваат дека колективен имунитет може да се појави само