holandija koronavirus

Свет

Холандски суд го отфрли барањето за укинување на ковид-пропусниците

А1он
Холандски суд денеска го отфрли повикот за укинување на „ковид-пропусниците“, потребни за влез во ресторани, барови, музеи, театри и други јавни места во Холандија. Суд
Uncategorized

Од недела за Македонците влез во Холандија со сертификат за вакцинација, негативен тест и карантин

А1он
Холандските власти објавија дека од утре, Македонија ќе биде на листата на земји каде што постои многу висок ризик на зараза со коронавирус, при што
Свет

Делта-сојот стана доминантен во Германија и во Белгија

А1он
Новата делта мутација на коронавирусот стана доминантна во Германија, чиј удел првпат презеде доминација со 59 проценти, соопшти Институтот „Роберт Кох“. Институтот посочува дека кај
Свет

ВИДЕО: Холандија се враќа во нормала, отворени музеите, театрите и рестораните

А1он
Во Холандија, со олеснувањето на мерките, денеска се отворени киносалите, музеите, театрите и рестораните. Локалните медиуми објавија дека многу ресторани, каде што луѓето сега можат
Свет

Училиштата и фризерските салони во Холандија повторно отворени, полицискиот час останува

А1он
Училиштата ќе бидат повторно отворени, а фризерските салони ќе можат да работат, најави холандскиот премиер Марк Руте согласно ублажувањето на некои рестриктивни мерки воведени поради
Свет

ВИДЕО: Демонстрантите против полицискиот час оставија хаос низ холандските градови

А1он
Цела ноќ полицијата и пожарникарите го расчистуваа хаосот на улиците во холандските градови предизвикан од протестите против полицискиот час воведен во земјата. Претходно холандската полиција
Свет

ВИДЕО: Хаос во Амстердам поради новите мерки, полицијата со водени топови ги растера демонстрантите

А1он
Неколку илјади луѓе се собраа денеска во Амстердам на протест поради „локдаунот“ која е воведен за спречување на ширењето на коронавирусот. Ваквите собири се недозволени,
Свет

Холандија забрани летови од Велика Британија поради новата варијанта на коронавирусот

А1он
Холандија забрани патнички летови од Велика Британија од денеска до 1 јануари, откако во таа земја е откриен нова варијанта на коронавирус, соопшти утрово холандската