Свет

ВИДЕО: Војници од Националната гарда ќе ги чуваат спомениците во САД

Горјан Грнчаровски
Стотици војници заедно со Националната гарда на САД се мобилизираа во главниот град на САД, Вашингтон Ди-Си со цел да ги заштитат спомен обележјата на
Македонија

Платежната картичка пред стравот: Редици пред банките иако короната руши рекорди

Горјан Грнчаровски
Граѓаните не го почитуваат апелот од банките да се придржуваат кон определениот термин за подигнување на картичките како би се избегнал метежот и големите редици
Свет

Европската Унија планира да им забрани влез на Американците ова лето

Горјан Грнчаровски
Европската Унија се подготвува да им забрани на американските патници да влезат на европско тло кога на 1 јули повторно ќе се отворат  границите кон
Свет

Трамп дециден: До десет години затворска казна за оној што ќе вандализира споменик во САД

Горјан Грнчаровски
Американскиот претседател, Доналд Трамп согледувајќи ја ситуацијата низ САД каде демонстрантите се повеќе ги вандализираат спомен обележјата на историските личности, реагираше на социјалната мрежа Твитер
Свет

ВИДЕО: Протестите на лекарите во Франција прераснаа во големи немири и судир со полицијата

Горјан Грнчаровски
Се започна мирно кога неколку илјади лекари и придружен медицински персонал денеска се собраа да протестираат во повеќе градови во Франција, барајќи повеќе средства за
Свет

ВИДЕО: Членови на АНТИФА физички нападнаа човек кој сакаше да ги спречи во вандализирањето на споменик во САД

Горјан Грнчаровски
Припадници на глобалното движење АНТИФА насилно нападнаа човек кој се спротивстави на намерите на групата да вандализира споменик во сојузната држава Ново Мексико во САД.
Свет

Трамп постепено ги повлекува војниците од Европа

Горјан Грнчаровски
Американскиот претседател, Доналд Трамп, донесе нова егзекутивна одлука која предвидува намалување на бројот на американските воени сили од Германија. По речиси четири години откако беше
Свет

АНАЛИЗА: Демонстрантите кои бараа „правда“ за Флојд станаа хулигани кои ограбуваат продавници и шират насилство

Горјан Грнчаровски
Помина речиси една недела од трагичната смрт на Американецот Џорџ Флојд, чесен и вреден човек кој имал многу пријатели и бил сакан во својата околина
Свет

ВИДЕО: Големи нереди во САД, се палат објекти, се ограбуваат супермаркети, народот ја бара правдата за Флојд

Горјан Грнчаровски
Протестите од страна на револтираните граѓани прераснаа во вистински нереди. Безбедноста во САД не е повеќе иста како пред трагичниот настан, во кој полициски службеник
Македонија

„Сити мол“ ги отвори вратите, граѓаните со заштитни маски навалија во дуќаните

Горјан Грнчаровски
Два часа по отворањето на „Сити Мол“, трговскиот центар кој беше затворен два месеци поради коронавирусот, веќе почна да се полни со посетители. Очекувано, најмногу