Македонија

Масовни турканици по пазарите и маркетите пред најдолгиот полициски час

Горјан Грнчаровски
Скопскиот „Зелен пазар“ денеска е масовно посетен и се пазари во безредие со големи групи на луѓе кои не оддржуваат растојание а дел од нив
Свет

(ВИДЕО) Американскиот сенатор Грам се закани на Кина: Затворете ги пазарите, се уште се продаваат лилјаци и заклани зајаци таму

Горјан Грнчаровски
Сенаторот на Јужна Каролина, Линдзи Грам упати апел до Кина да ги затвори своите пазари од каде се смета дека произлезе коронавирусот, заканувајќи се дека
Магазин

Сателитски снимки покажуваат значително намалување на загадувањето на планетата по појавата на Ковид-19

Горјан Грнчаровски
Европската вселенска агенција објави сателитски снимки кои покажуваат дека неактивноста на индустријата поради пандемијата значително го намалила нивото на загадување на воздухот во целиот свет.
Свет

Домашниот карантин на луѓето помогна во закрепнување на животната средина

Горјан Грнчаровски
Зголемувањето на бројот на заразени од смртоносниот коронавирус наметна човекот да остане затворен на неопределено време во домашен карантин со цел да се заштити од
Македонија

(ВИДЕО) Коле Чашуле од ТВ „Алфа“: Коронавирусот им се погоди на СДСМ и на Филипче

Горјан Грнчаровски
И покрај препораките дека медиумите треба внимателно да известуваат во однос на коронавирусот, а на ситуацијата дополнително да не се долеваат тензии, особено од партиски
Македонија

Празни улици и паркови, стравот од коронавирусот го донесе Скопје во изолација

Горјан Грнчаровски
Празни улици, паркови и трговски центри, речиси и да нема луѓе по улиците – ваква е глетката во Скопје утринава, откако вчера во светот беше
Магазин

ВИДЕО: Џими Картер – најстариот жив претседател во историјата на САД и денешна инспирација на многу генeрации

Горјан Грнчаровски
Роден и пораснат во државата Џорџија, Џими Картер е американски филантроп и политичар кој остави голем белег врз американската, но и светската политика. Дипломира на
Свет

АНАЛИЗА: Сите позначајни достигнувања на Трамп од почетокот на неговиот мандат до денес

Горјан Грнчаровски
На изборите во 2016 година, кандидатот на републиканците Доналд Трамп, стана официјално 45-от претседател на Соединетите Американски Држави. Победата над Хилари Клинтон, која беше претседателски
Свет

(ВИДЕО) Линдзи Грам до Пелоси: „Ти можеш да го скинеш говорот на Трамп, но не можеш да ги скинеш неговите достигнувања“

Горјан Грнчаровски
Во своето обраќање за Фокс, сенаторот Линдзи Грам кажа дека од кога Трамп е на функцијата претседател, армијата е најдобра како во времето на Реган,
Свет

АНАЛИЗА: Колкави се шансите Доналд Трамп да биде отповикан од функцијата претседател?

Горјан Грнчаровски
Во пресрет на претседателските избори во САД, трае процесот на импичмент на актуелниот претседател Доналд Трамп, но дали тоа беше очекувано? Се разбира дека да.