vevcani

Култура

Годинава, атрактивни содржини и учесници на Балканскиот поетски камп за млади “Ванчо Николески”

А1он
Во традиционалниот термин, од 26 до 28 август, во Охрид, Струга, Вевчани, Белчишта и селото Црвена Вода, ќе се одржи Балканскиот поетски камп за млади
Култура

Пуштен во употреба мултикултурниот центар „Коста Србакоски“ во Вевчани

А1он
Голема конгресна сала, сали за семинари, музејски простории, просторија со опреми за функционално уредување на мултимедијален туристички центар, како и простории со придружни содржини се
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Власта на Заев со специјалци тепа луѓе на карневал кои го исмеваат лошото владеење на СДСM

А1он
„Власта на Заев со специјалци тепа граѓани на карневал, кои преку маски и хумор го исмеваат лошото владеење на СДСМ. Прагот на толеранција кон секоја
Македонија

(ВИДЕО) Приведени повеќе лица во Вевчани, тврдат дека акцијата била полициска бруталност

Кристијан Ландов
Повеќе лица се приведени при акцијата на полицијата во Вевчани, дознава „А1он“. Меѓу нив е и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ-Вевчани, Ѓорги Влајнкиноски. Тој на социјалните мрежи
Македонија

(ВИДЕО) МВР за акцијата во Вевчани: Не се почитуваа мерките, иако беше договорено

Полицајците интервенирале во Вевчани бидејќи не се почитувале мерките за заштита од коронавирусот и забраната за групирање на повеќе од четири лица, велат од Министерството
Култура

Вевчанскиот карневал ќе се одржи со дел од обичаите и почитување на ковид-протоколите

А1он
Традиционалниот Вевчански карневал, кој околу 15 века се одржува на 13 јануари во Вевчани, поради пандемијата со коронавирусот, годинава ќе се одржи под посебни мерки
Култура

Со дефиле и без концерти ќе се одржи Вевчанскиот карневал

А1он
Со симболична поворка, без концерти и друга организација ќе се одржи годинашниот Вевчански карневал, најави градоначалникот Сашо Јанкоски. Откажувањето на фестивалскиот дел, според него, е
Македонија

Градоначалникот на Вевчани Сашо Јанкоски е позитивен на коронавирусот

А1он
„Почитувани, само што го добив позитивниот тест на Ковид-19, момент на мало невнимание може да доведе до инфицирање со овој вирус,“ напиша вечерва на својата
Македонија

Вевчани ќе добие „Виа ферата“ или заштитена патека за качување

А1он
Во Вечани се гради првата безбедна патека за алпинистичко искачување на карпа со помагала, наречена „Виа ферата“. Карпата се наоѓа на еден километар од Вевчанските