vevcanski karneval

Македонија

Без традиционалното василичарско оро симболично одржан Вевчанскиот карневал

А1он
Без традиционалното василичарско оро, со едно минутно молчење во центарот на Вевчани, вевчанци ја одржаа скоро 15 вековната традиција на познатиот Вевчански карневал, кој годинава
Македонија

Откажан забавниот дел на Вевчанскиот карневал, симболично дефиле под маски

А1он
Вевчанскиот карневал го откажа забавниот дел од оваа манифестација поради загинувањето на млад жител на Вевчани, соопшти денеска градоначалникот Спасе Кочовески. -Трагедијата што се случи
Македонија

Со дефиле под маски почнува Вевчанскиот карневал, традиција од околу 15 века

А1он
Со традиционалното дефиле под маски, кои на сатиричен начин ќе ги прикажат случувањата во јавниот и политичкиот живот, како во земјава, така и во странство
Култура

Влајнкиноски: И покрај опструкциите од СДС-ДУИ и од Костадиновска и оваа година Вевчански карневал ќе има

А1он
„Бисера Костадиновска уште еднаш покажува целосна отсутност и незаинтересираност за македонските обележја. Карневалот во Вевчани повторно остана, без поддршка од министерството за култура на Република
Култура

(ВИДЕО) Кочовски: Вевчанскиот карневал продолжува и оваа година и покрај немање поддршка од Mинистерството за култура

А1он
„Задоволство ми е да ги поканам сите љубители на добрата забава и на љубителите на традицијата и македонските обичаи да дојдат на 13 –ти и
Култура

Вевчанскиот карневал, вековна традиција под маски

А1он
Со традиционалното дефиле под маски, кои на сатиричен начин ќе ја прикажат изминатата година, денеска напладне официјално почнува Вевчанскиот карневал „Василичари 2022 година“. Двете василичарски
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Власта на Заев со специјалци тепа луѓе на карневал кои го исмеваат лошото владеење на СДСM

А1он
„Власта на Заев со специјалци тепа граѓани на карневал, кои преку маски и хумор го исмеваат лошото владеење на СДСМ. Прагот на толеранција кон секоја
Македонија

ВИДЕО: Стотина полицајци упаднаа на Вевчанскиот карневал, жителите ги дочекаа со пцовки

Кристијан Ландов
Стотина полициски службеници влегоа во Вевчани за да го растурат карневалот кој се одржуваше во општината. Меѓу полицијата имаше припадници и на Единицата за брзо
Култура

Вевчанскиот карневал ќе се одржи со дел од обичаите и почитување на ковид-протоколите

А1он
Традиционалниот Вевчански карневал, кој околу 15 века се одржува на 13 јануари во Вевчани, поради пандемијата со коронавирусот, годинава ќе се одржи под посебни мерки
Култура

Со дефиле и без концерти ќе се одржи Вевчанскиот карневал

А1он
Со симболична поворка, без концерти и друга организација ќе се одржи годинашниот Вевчански карневал, најави градоначалникот Сашо Јанкоски. Откажувањето на фестивалскиот дел, според него, е