venko filipce

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Венко Филипче е најсериозна болест за македонското здравство

А1он
Венко Филипче е најсериозна болест за македонското здравство, вчера почина девојче на возраст од две ипол години од наводна бактериска инфекција, во изминатиот период починаа
Македонија

Реконструкцијата во „Св. Еразмо“ во Охрид според планот, завршени 80 отсто од работите

А1он
Министерот за здравство Венко Филипче денеска ја посети ЈЗУ Специјалната болница за ортопедија и трауматологија „Св. Еразмо“ во Охрид, каде на 21 јануари почнаа градежни
Македонија

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ: Уште колку животи треба да згаснат за министерот Филипче посериозно да се зафати со работата 

А1он
Денеска почина уште едно девојче на возраст од две ипол години од наводна бактериска инфекција. Вчера почина 12 годишно девојче, едно од низата кои починаа
Македонија

Филипче се сретна со претставници на Комората на здравствени работници со средно, вишо и високо стручно образование

А1он
Министерот за здравство Венко Филипче денеска се сретна со претставници на Комората на здравствени работници со средно, вишо и високо стручно образование на Република Северна
Македонија

Филипче-Клајн: Зајакнување на соработката со Австрија во областа на здравството

А1он
Министерот за здравство Венко Филипче на денешната средба со австриската министерка за труд, социјална политика, здравство и заштита на потрошувачи, Беате Хартингер-Клајн информирал за успешната
Македонија

Јавна расправа: Мајчинството е ексклузивно право на жената

А1он
Со измените на Предлог-законот за прекинување на бременоста волјата на жената ќе биде ставена на прво место, се остварува нејзиното право за безбеден прекин на
Македонија

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ: Министерот за здравство наместо терапија за ретките болести набавува 150.000 кондоми и 80.000 лубриканти

А1он
Министерот за здравство Венко Филипче наместо терапија за ретките болести набавува 150.000 кондоми и 80.000 лубриканти, изјави на денешната прес-конференција, Маја Славева од ВМРО-ДПМНЕ. „Пред
Македонија

Национална работна група ќе врши анализа и ревизија на перинаталните смртни случаи

А1он
Новоформираната Национална работна група за анализа и ревизија на перинаталната смртност започна со подготовки за спроведување редовни систематски контроли на сите перинатални смртни случаи во
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и Зоран Заев се рак за македонското здравство

А1он
СДСМ е партијата која парите во здравството, наместо за реновирање на болници, градење на нови или набавка на опрема за здравствените установи, ги троши за
Македонија

Филипче: Обврска на министерството е да се грижи за подобри услови и воведување на нови лекови за лицата со ретки болести

А1он
Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска присуствуваше на настанот по повод одбележувањето на Меѓународниот ден на ретките болести, што се одржа во Младинскиот културен центар,