„8 Септември“ за една недела ги отвора амбулантите и почнува да функционира нормално

Од:

За една недела Градската општа биолница „8 Септември“ ќе ги отвори амбулантите, ќе започне да функционира нормално и ќе биде во служба на сите пациенти, не само на оние со Ковид-19, објави министерот за здравство Венко Филипче на Фејсбук.

Болницата која најголем дел од капацитетите ги стави на располагање за КОВИД-19, со тоа повторно ќе биде ставена во функција за сите граѓани.

Со планот е предвидено инфективното и кожното одделение, кое сега е преселено, како и делот каде што беше дијализата, да бидат исклучиво за пациентите со коронавирус, а првиот спрат да биде интензивна нега за најтешко болните во која ќе има 20 респиратори.

Би можело да ве интересира

Лефков: Малиот Зоки, Филиче, исто како Заев дојде на функција за да се аболира за криминалите

Лефков: Филипче како министер аминуваше милионски тендери од Ирина Пановска кон фирмата на татко и

СДСМ: Папагалски лаги, Лефков и ВМРО-ДПМНЕ да престанат да лажат за Филипче

Лефков: Венко Филипче да каже како со плата се купува Ауди Q8 и се гради хациенда на Водно

Политиката на свиткана кичма на Заев донесе штетни договори од кои и денес Македонија едвај глава крева реагира ВМРО-ДПМНЕ

Филипче: Граѓаните денес се чуствуваат безбедно затоа што сме дел од НАТО

Катерина Ѓуровски