venko filipce

Македонија

Пукна партнерството на „Жан Митрев“ и државата за детска кардиохирургија, Чадиковски и тимот спремаат оставки

Маја Илиевска-Пачемска
Тимот од десет луѓе на чело со доктор Владимир Чадиковски, кои во февруари годинава го напуштија јавното здравство и почнаа да функционираат како дел од
Македонија

Рокот за заемот од пола милијарда евра за новиот клинички центар истекува утре

Утре истекува рокот кој Министерството за здравство и Министерството за финансии заеднички го дадоа на меѓународните финансиски организации и меѓународни банки за евентуално одобрување заем
Македонија

По двегодишни најави, следната недела тендер за монтажни гаражи во Клиничкиот центар

Маја Илиевска-Пачемска
Министерството за здравство следната недела ќе го распише тендерот за изградба на две монтажни гаражи во комплексот клиники „Мајка Тереза“ по пат на јавно-приватно партнерство.
Македонија

Последна шанса за Филипче да го набави лекот за болните од мускулна атрофија

А1он
Здружението на лица со спинална мускулна атрофија (СТОП СМА) денеска под притисок на министерот за здравство Венко Филипче ја откажа прес- конференцијата на која што
Македонија

Единствениот центар за изгореници во Македонија три години беше магацин, сега е градилиште

Маја Илиевска-Пачемска
Три години Центарот за изгореници во стара Градска болница, донација од јапонската Влада, не функционира. Опремата е на парчиња. Некои делови се користат на други
Македонија

Анализа: Кои од министрите на Заев се најголемо разочарување за јавноста

Маја Илиевска-Пачемска
По ветувањето на премиерот Зоран Заев дека ќе ги отстрани слабостите во владеењето кои предизвикаа реакција кај јавноста, „А1 он“ направи анализа кои министри предизвикале
Македонија

Среде епидемија на морбили, во Кичево нема вакцини

Мери Јордановска
Речиси цел месец во Здравствениот дом во Кичево нема вакцини против морбили. Родителите реагираат, бидејќи иако сакале да ги вакцинираат своите деца, процесот секојдневно се
Македонија

Филипче: Нашите цели се достапна здравствена заштита за сите граѓани

А1он
Министерот за здравство Венко Филипче се обрати по повод 7 Април, одбележувањето на Светскиот ден на здравјето, во организација на Македонското лекарско друштво во Холидеј
Македонија

Филипче: Да се истражи и реши случајот со фондацијата „Допир“

А1он
Министерот за здравство Венко Филипче денеска од Штип повика истражните органи да го истражат и решат случајот со измамата на фондацијата „Допир“ која преку лажни
Македонија

КАРИЛ доби два монитора за следење витални параметри

А1он
Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување-КАРИЛ, денеска доби донација од Sport Life, која се состои од два монитора за следење витални параметри со два