tokio

Свет

Силен земјотрес во Токио: Се тресеше Олимпиското село

А1он
Земјотрес со јачина од шест степени според Рихтеровата скала го погоди брегот на префектурата Ибараки во Јапонија. Епицентарот на земјотресот бил на 40 километри од
Спорт

Грчкиот тим во уметничко пливање се повлече поради коронавирус

А1он
Грција се повлече од натпреварувањата во уметничко пливање на Игрите во Токио, откако четири нејзини спортистки се позитивни на Ковид-19, објави денеска Грчкиот олимписки комитет
Спорт

Надал за однесувањето на Ѓоковиќ: Кога сте пример за многу деца, не е добра слика да го фрлате рекетот

А1он
Дваесеткратниот освојувач на Грен слем, Рафаел Надал, го критикуваше Новак Ѓоковиќ за однесувањето на Олимпијадата во Токио, откако тој го фрли својот рекет на трибините
Свет

Властите во Токио ќе побараат нова вонредна состојба пради зголемениот број новозаразени со Ковид-19

А1он
Градските власти на Токио ќе побараат јапонската Влада да објави одново вонредна состојба поради зголемениот број на нови случаи со Ковид-19. Тоа го објави денеска
Спорт

Следната година е последната шанса за одржување на Олимписките игри

А1он
Претседателот на Меѓународниот олимписки комитет, Томас Бах, се согласува дека 2021 година е „последната шанса“ да се одржат одложените Олимписки игри во Токио, потенцирајќи дека
Свет

СЗО: Организацијата на безбедни Олимписки игри во Токио нема да биде лесна задача

А1он
Директорот на Светска здравствена организација Тедрос Аданом Гебреисус денеска изјави дека организирањето безбедни Олимписки игри во Токио следната година нема да биде лесна задача. Тој
Спорт

Карл Луис: Олимписките игри во Токио најдобро се одржат во 2022 година

А1он
Легендарниот американски атлетичар Карл Луис смета дека Игрите во 2020 година во Токио треба да бидат презакажани поради пандемијата на коронавирус. Според него, најдобро е
Спорт

Такахаши: Олимписките игри би можеле да се одложат на една или две години

А1он
Членот на Управниот одбор на Организацискиот комитет на Олимписките игри во Токио, Харујуки Такахаши е првиот кој јавно проговори за можноста за одложување на настанот.
Спорт

Ѓоковиќ: Моето ниво оваа недела е повисоко отколку во последните месеци

А1он
Новак Ѓоковиќ направи совршени подготовки за Мастерс турнирот во Шангај, откако ја освои титулата во Токио без да изгуби сет. Во финалето, Ноле беше категоричен