japonija koronavirus

Свет

Јапонија поради новиот сој Омикрон ги затвора границите за странци

А1он
Соочена со новиот сој на коронавирусот, Омикрон, Јапонија од утре ќе ги затвори границите за странци, изјави премиерот Фумио Кишида. – Ќе забраниме секаков прием
Свет

Јапонија побара од Фајзер дополнителни дози вакцини

А1он
Јапонскиот премиер Јошихиде Суга побара од американската фармацевтска компанија „Фајзер“ дополнителни дози вакцини против Ковид-19, објавија медиумите. Суга ова го побара на виртуелна средба со
Свет

Властите во Токио ќе побараат нова вонредна состојба пради зголемениот број новозаразени со Ковид-19

А1он
Градските власти на Токио ќе побараат јапонската Влада да објави одново вонредна состојба поради зголемениот број на нови случаи со Ковид-19. Тоа го објави денеска