olimpiski igri

Спорт

Загрозени ЛОИ: Токио бара дозвола за итни мерки против коронавирусот

А1он
Градот Токио побара денеска дозвола од Владата на Јапонија за спроведување итни мерки за сузбивање на брзото ширење на коронавирусот на приближно три месеци до
Свет

Јапонските власти ги демантираа информациите за откажување на Олимписките игри во Токио

А1он
Заменик генералниот секретар на владата на Јапонија Манабу Сакаи ги демантираше информациите за откажување на Летните олимписки игри во Токио поради пандемијата на коронавирус. Информациите
Свет

Јапонија размислува за откажување на Олимписките игри

А1он
Јапонската влада дошла до заклучок дека Олимписките игри во Токио треба да бидат откажани поради пандемијата на коронавирусот, објави Тајмс. Британското издание се повикува на
Спорт

Олимпискиот оган ќе ја обиколи Јапонија и покрај пандемијата

А1он
Факелот со олимпискиот оган ќе мине низ сите 47 јапонски провинции, и покрај пандемијата на коронавирус, соопштија денеска организаторите. Маршрутата ќе биде исцртана во февруари
Спорт

Шинѕо Абе: Прво вакцина, потоа одржување на Олимписките игри

А1он
Јапонскиот премиер Шинѕо Абе денеска изјави дека брз развој на вакцина и ефикасни третмани за коронавирусот се приоритети за организирање на Олимписките игри во Токио.
Спорт

Следната година е последната шанса за одржување на Олимписките игри

А1он
Претседателот на Меѓународниот олимписки комитет, Томас Бах, се согласува дека 2021 година е „последната шанса“ да се одржат одложените Олимписки игри во Токио, потенцирајќи дека
Свет

СЗО: Организацијата на безбедни Олимписки игри во Токио нема да биде лесна задача

А1он
Директорот на Светска здравствена организација Тедрос Аданом Гебреисус денеска изјави дека организирањето безбедни Олимписки игри во Токио следната година нема да биде лесна задача. Тој
Спорт

Олимписките игри се неизвесни и во 2021 година

А1он
Извршниот директор на организацискиот комитет на Олимписките игри во Токио, Тоширо Муто, истакна дека пандемијата на коронавирус може да го задржи одржувањето на настанот и
Спорт

Карл Луис: Олимписките игри во Токио најдобро се одржат во 2022 година

А1он
Легендарниот американски атлетичар Карл Луис смета дека Игрите во 2020 година во Токио треба да бидат презакажани поради пандемијата на коронавирус. Според него, најдобро е
Спорт

Олимпискиот оган тргна од античка Олимпија кон Токио, свечената церемонија се одржа без публика

А1он
Во античкиот храм на божицата Хера, во древна Олимпија, од зраците на сонцето беше запален олимпискиот оган за ЛОИ и започна штафетното предавање на патот