Карл Луис: Олимписките игри во Токио најдобро се одржат во 2022 година

Од:

Легендарниот американски атлетичар Карл Луис смета дека Игрите во 2020 година во Токио треба да бидат презакажани поради пандемијата на коронавирус.

Според него, најдобро е Олимпијадата да се одложи за во 2022 година.

-Спортистите не можат да се подготват за Олимпијадата, нема селекција, нема турнири. Мислам дека ќе биде поудобно да се одложат. Вклучете ги овие игри во програмата 2022 година, заедно со Зимските олимписки игри во Пекинг. Ќе биде еден вид празнична олимписка година. Две години не е толку многу. И по две години подоцна ќе има игри во Париз, изјави Луис.

Тој е деветкратен олимписки шампион и своевремено беше најбрз човек на планетата.

Би можело да ве интересира

Реал нема да ги пушти своите играчи да играат на ОИ

ВИДЕО: Петмина загинати во леталото на крајбрежната стража кое се судри со изгорениот авион

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Изгоре авион на писта на аеродром во Токио

Катерина Ѓуровски

На Надал му е забранет настапот во Париз

Предраг Петровиќ

Лондон нема да прифати квалификации за ЛОИ 2024 година поради учество на руските спортисти

(ВИДЕО) Експлозија во зграда во Токио: Четири лица се повредени, тројца во тешка состојба

Горан Наумовски