На Надал му е забранет настапот во Париз

Од:

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал, според сегашните правила, нема да може да настапи на Олимписките игри во Париз.

Правилата на Светската тениска федерација (ИТФ) се јасни и велат дека тенисерот мора да игра за репрезентацијата на Дејвис купот најмалку еднаш во текот на две години пред Игрите.

Шпанецот не го направи тоа, ниту ќе има шанса до крајот на сезоната, како поради повредата, така и поради тоа што Шпанија испадна од натпреварувањето.

Меѓутоа, ако погледнеме во минатото, ќе видиме дека имало исклучоци. Последен пат беше случајот со Роџер Федерер.

Роџер не играше за Швајцарија пред Токио, но со помош на Тениската асоцијација на неговата земја доби дозвола за настап. Сепак, тој не го направи тоа – поради повреда.

За потенцијалниот проблем на Надал зборуваше и Фон Арнем, претседателот на ТС Германија.

„Зошто отежнуваме? Рафа размислува да игра во Париз. Олеснете му да играат таму. Нашите одлуки мора да бидат разумни. Мора да ги промениме правилата. Ако бидам избран (како претседател на ИТФ), јас дефинитивно би го направил тоа. Треба да им олесниме на играчите и да ги отстраниме пречките“, изјави Фон Арнем.

Надал го има златото од Игрите во Пекинг во 2008 година во сингл, како и најбрилијантниот медал во пар со Марко Лопез во Рио во 2016 година.

Би можело да ве интересира

Надал: Во наредните денови ќе објавам кога ќе се вратам на теренот

Надал: Нема да освојам повеќе Грен слемови од Новак Ѓоковиќ

Горан Наумовски

Надал без коментар кој е поуспешен: Ѓоковиќ ќе беше ифрустриран ако не го оствареше тој рекорд

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Федерер откри против кој тенисер имал најмногу проблеми

Предраг Петровиќ

Лондон нема да прифати квалификации за ЛОИ 2024 година поради учество на руските спортисти

(ВИДЕО) Надал му честиташе на Ѓоковиќ: Направи нешто што беше невозможно

Предраг Петровиќ