ВИДЕО: Петмина загинати во леталото на крајбрежната стража кое се судри со изгорениот авион

Од:

ПРИ слетување на аеродром во Јапонија се запалил авион, јавуваат светските агенции.

Се работи за Ербас А350 на Japan Airlines, а несреќата се случила на аеродромот Ханеда во Токио. Во авионот имало околу 400 луѓе, според информациите кои светските медиуми ги пренесоа од јапонската телевизија, сите се евакуирани.

Пожарот настанал по судир со авион на јапонската крајбрежна стража. Во него имало 6 лица, од кои пет починале. Едно лице, капетанот, е повредено.

Како што јави NHK, пет патници од авионот на крајбрежната стража загинале, додека пилотот кој успеал да побегне е тешко повреден. Авионот бил да помага на настраданите во земјотрецот.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Силен земјотрес од 6,1 степен ја погоди Јапонија

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Седуммина мртви во превртениот танкер кај Јапонија

ВИДЕО: Кај Јапонија се преврте танкер

Катерина Ѓуровски

Јапонија влезе во рецесија, Германија стана трета најголема економска сила

Силен земјотрес ја погоди Јапонија

Два авиони се судрија на писта, нов инцидент во Јапонија