ВИДЕО: Силен земјотрес од 6,1 степен ја погоди Јапонија

Од:

Земјотрес со јачина од 6,1 степени според Рихтеровата скала ја погоди Јапонија.

Епицентарот на земјотресот е регистриран на 23 километри од Ичинохе и 37 километри североисточно од Хачинохе. Земјотресот е регистриран на длабочина од 59 километри.

Две жени се полесно повредени во земјотресот со јачина од 6,1 степени според Рихтеровата скала што ги погоди префектурите Ивате и Аомори во северна Јапонија.

Жена на возраст од седумдесет години е пренесена во болница откако паднала од кревет и го повредила зглобот, а жена на возраст од осумдесет години при падот се здобила со повреди на главата.

Агенцијата предупреди дека земјотреси со слична јачина може да се повторат во следната недела.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Седуммина мртви во превртениот танкер кај Јапонија

ВИДЕО: Кај Јапонија се преврте танкер

Катерина Ѓуровски

Јапонија влезе во рецесија, Германија стана трета најголема економска сила

Силен земјотрес ја погоди Јапонија

Два авиони се судрија на писта, нов инцидент во Јапонија

Јапонците испишаа историја: Слим слета на Месечината и оствари контакт

А1он