tokio

Свет

(ВИДЕО) Експлозија во зграда во Токио: Четири лица се повредени, тројца во тешка состојба

А1он
Експлозија одекна во зграда во центарот на Токио при што избувна пожар, а четири лица беа повредени. Противпожарната служба брзо го изгаснала пожарот. Од четворицата
Свет

Јапонија им нуди на семејствата по 7500 долари по дете доколу се иселат од Токио

А1он
Јапонската Влада нуди милион јени (7.500 долари) по дете на семејствата што ќе се иселат од главниот град Токио, со цел да ја насочи популацијата
Свет

Јапонија одобри двојно зголемување на воениот буџет до 2027 година

А1он
Јапонската влада одобри радикална ревизија на одбранбената доктрина, која предвидува двојно зголемување на воениот буџет од околу еден на два отсто од БДП до 2027
Свет

Бајден најави ново азиско-пацифичко економско партнерство со 13 земји

А1он
Американскиот претседател Џо Бајден денеска во Токио го најави почетокот на ново азиско-пацифичко економско партнерство со 13 земји учеснички, вклучувајќи ги САД и Јапонија, но
Свет

ВИДЕО: Пожар во трафостаница кај Токио, без струја 236 илјади луѓе

А1он
Пожар во голема трафостаница во близина на Токио, која ја води компанијата Ист Јапан Раиваи предизвика денеска прекин на снабдувањето со електрична енергија, принудувајчи го
Спорт

Норвежанецот Ингебригстен го освои златото во трката на 1500 метри со олимписки рекорд

А1он
Норвежанецот Јакоб Ингебригстен го освои златниот медал на 1500 метри на Олимпијадата во Токио. Ингебригстен патеката ја помина со време 3 минути 28 секунди и
Свет

Силен земјотрес во Токио: Се тресеше Олимпиското село

А1он
Земјотрес со јачина од шест степени според Рихтеровата скала го погоди брегот на префектурата Ибараки во Јапонија. Епицентарот на земјотресот бил на 40 километри од
Спорт

Грчкиот тим во уметничко пливање се повлече поради коронавирус

А1он
Грција се повлече од натпреварувањата во уметничко пливање на Игрите во Токио, откако четири нејзини спортистки се позитивни на Ковид-19, објави денеска Грчкиот олимписки комитет