olimpijada tokio 2020

Спорт

300 хотелски соби резервирани за спортисти позитивни на Ковид-19 на ОИ во Токио

А1он
Олимписките организатори во Токио ќе подготват 300 хотелски соби резервирани за спортисти позитивни на коронавирусот за време на Игрите, односно ќе бидат асимптоматски или ќе
Спорт

Загрозени ЛОИ: Токио бара дозвола за итни мерки против коронавирусот

А1он
Градот Токио побара денеска дозвола од Владата на Јапонија за спроведување итни мерки за сузбивање на брзото ширење на коронавирусот на приближно три месеци до
Спорт

Олимпијадата без странски навивачи ќе ја чини Јапонија 1,37 милијарди долари

А1он
Јапонската економија ќе претрпи загуби од 150 милијарди јени, или, 1.37 милијарди долари поради одлуката Олимписките и Параолимписките ирги во Токио да се одржат без
Спорт

Кина понуди дополнителни дози вакцини за олимпијците во Токио и Пекинг

А1он
Претседателот на Меѓународниот олимписки комитет (МОК) Томас Бах изјави денеска дека е постигнат договор со Олимпискиот комитет на Кина за обезбедување дополнителни дози вакцини против
Спорт

Мнозинството Јапонци не сакаат странски навивачи на Олимпијадата

А1он
Најновите испитувања на јавното мислење покажуват дека големо мнозинство Јапонци не сакаат доаѓање на странски навивачи на Олимписките игри (ОИ), што треба да се одржат
Спорт

Шефот на организацијата на Олимпијадата во Токио сменет поради сексистички изјави

А1он
Јапонската министерка за олимписки и параолимписки игри Сеико Хашимото (56) е назначена денеска за нов претседател на организацискиот Одборот на летната Олимпијада (ЛОИ) во Токио,
Спорт

Приоритетен пристап до вакцина против Ковид-19 за српските олимпијци

А1он
Српските спортисти и членови на нивните стручни штабови, кои веќе обезбедија настап на Летните Олимписки игри во Токио, како и оние кои се пред пласман,
Спорт

Сите израелски олимпијци во Токио ќе бидат вакцинирани

А1он
Израел планира да ги вакцинира против Ковид-19 сите свои спортисти, кои би требало да настапат на претстојните Олимписки игри во Токио, објави денеска Израелскиот олимписки
Свет

Јапонските власти ги демантираа информациите за откажување на Олимписките игри во Токио

А1он
Заменик генералниот секретар на владата на Јапонија Манабу Сакаи ги демантираше информациите за откажување на Летните олимписки игри во Токио поради пандемијата на коронавирус. Информациите
Свет

Јапонија размислува за откажување на Олимписките игри

А1он
Јапонската влада дошла до заклучок дека Олимписките игри во Токио треба да бидат откажани поради пандемијата на коронавирусот, објави Тајмс. Британското издание се повикува на