olimpijada tokio 2020

Регион

Сребрените грчки ватерполисти, половина од премијата за медалот од Токио ќе ја донираат за погодените од пожарите

А1он
Половина од наградата што ватерполо репрезентацијата на Грција ќе ја добие од грчкиот бизнисмен и претседател на ФК Олимпијакос Вангелис Маринакис за освоеното второ место
Спорт

Дресел најуспешен спортист, Мекион најуспешна спортистка на ОИ во Токио

А1он
Американскиот 24-годишен пливач Кејлеб Дресел е најуспешен спортист на 32. Олимписки игри во Токио со пет златни медали, а австралиската 27-годишна пливачка Ема Мекион е
Спорт

Парадата на спортисти започна на свеченото затворање на Олимпијадата во Токио

А1он
Во Токио започна церемонијата на затворање на 32. Летни олимписки игри. Настанот се одржува на Националниот стадион во главниот град на Јапонија. На свеченоста започна
Спорт

Николов и Начевски ќе го судат ракометното финале на Олимписките игри

А1он
Македонската судиска двојка Ѓорѓи Начевски-Славе Николов ќе го суди финалеto на ракометниот олимписки турнир во Токио во машка конкуренција меќу селекциите на Франција и на
Спорт

Нуров запрен во четвртфиналето, шансите за медал само теорија

А1он
Македонскиот борач Могамедгаџи Нуров загуби во четвртфиналето на Олимписките игри во Токио и драстично ги намали шансите за освојување медал во категоријата 97 килограми слободен
Спорт

Пуликсенија Јованоска го освои деветтото место на Олимписките игри

А1он
Македонска каратистката Пулексенија Јованоска го освои претпоследното место во својот дебитантски настап во кати на Олимписките игри. Македонката ноќеска настапи во првата квалификациска група и
Свет

Силен земјотрес во Токио: Се тресеше Олимпиското село

А1он
Земјотрес со јачина од шест степени според Рихтеровата скала го погоди брегот на префектурата Ибараки во Јапонија. Епицентарот на земјотресот бил на 40 километри од
Спорт

ВИДЕО: Меклафлин постави светски рекорд на 400 метри со пречки во Токио

А1он
Американската атлетичарка Сидни Меклафлин го освои златниот медал на Олимпијадата во Токио на 400 метри со пречки. Таа патеката ја помина за 51,46 секунди. Ова