Сребрените грчки ватерполисти, половина од премијата за медалот од Токио ќе ја донираат за погодените од пожарите

Од:

Половина од наградата што ватерполо репрезентацијата на Грција ќе ја добие од грчкиот бизнисмен и претседател на ФК Олимпијакос Вангелис Маринакис за освоеното второ место на Олимпијадата во Токио, ватерполистите ќе ја дадат за погодените од пожарите во Грција.

dobivaj vesti na viber

По освоеното сребро на Олимписките игри, од Олимпијакос соопштија дека претседателот на клубот ќе ја награди со 200.000 евра ватерполо репрезентацијата на Грција за „огромниот успех, гордоста и радоста и што им ја донесоа на народот во овие мрачни денови“.

Капитенот на ватерполо репрезентацијата Јанис Фундулис, како што на социјалните мрежи објавија од грчкиот Олимписки комитет, рече дека „со чувство на одговорност и земајќи ги предвид тешките моменти низ кои поминува земјата“, сметаат дека е нивна должност, како репрезентација, на свој начин да помогнат, донирајќи половина од износот за погодените од пожарот.

Грција вчера со 10-13 беше совладана од Србија во финалето на Олимписките игри во Токио и го освои сребрениот медал.

Би можело да ве интересира

Загина ученик по експлозија во просторија за управување со системот за парно греење во основно училиште во грчкиот град Серес

Ана Ололовска

Ципрас: Случаите со прислушувањата се голем удар за самата демократија и ја ставаат во опасност

А1он

Запален автомобилот на дипломатка од италијанската амбасада во Атина

Ана Ололовска

Осветлена 21-метарската новогодишна елка во Атина со над 40.000 светилки и стотици лампиони

Ана Ололовска

Телефонски разговор Мицотакис – Мелони

Ана Ололовска

Нов земјотрес со јачина од 5 степени во близна на грчкиот остров Евија