olimpijada

Спорт

Спортистите од Русија и од Белорусија ќе добијат забрана и за Олимписките Игри во Париз?

А1он
На спортистите од Русија и Белорусија можеби нема да им биде дозволено да се натпреваруваат на Олимписките Игри во Париз во 2024 година поради инвазијата
Спорт

Јапонија пред договор со ИОК за организација на Олимпијадата во 2030 година

А1он
Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) и јапонските претставници одржаа неформални разговори за да го одобрат Сапоро за главен град на Зимските олимписки игри во 2030 година.
Спорт

Русија ќе се кандидира за домаќин на Летните олимписки игри 2036

А1он
Русија сака да се натпреварува за домаќин на Летните олимписки игри (ЛОИ) 2036 и се подготвува да избере најсоодветен град за својата кандидатура. – Мораме
Свет

Бајден оваа недела ќе најави дипломатски бојкот на Олимпијадата

А1он
Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден оваа недела ќе објави дека ниту еден американски владин претставник нема да присуствува на Олимпијадата во Пекинг во 2022
Спорт

Кина очекува успешни зимски Игри и покрај стравот од омикрон

А1он
Кина денеска призна дека новиот сој на коронавирус наречен омикрон е синоним за дополнителни проблеми при организацијата на зимската Олимпијада, која ќе се одржи во
Спорт

Вашингтон пост: САД подготвуваат дипломатски бојкот на зимската Олимпијада во Пекинг

А1он
Администрацијата во Вашингтон има намера да објави дека претседателот Џо Бајден и сите останати владини чиновници на САД нема да присуствуваат на Зимските олимписки игри
Спорт

Кинеската хокеарска репрезентација нема да биде отстранета од Олимпијадата во Пекинг

А1он
Претседателот на Светската хокеарска федерација, Лук Тардиф, изјави дека организацијата нема да ја исклучи кинеската репрезентација од учество на олимпискиот турнир во Пекинг. – За
Спорт

ОИ 2024: Свеченото отворање во центарот на Париз место на стадион

А1он
Вообичаената пракса на отворање на Олимписките игри на спортски стадион би можела да биде прекината на Игрите 2024 во Париз, откако организаторите најавија можно сценарио
Спорт

Организаторите на Олимпијадата во Пекинг 2022 година ќе ги дисквалификуваат спортистите поради кршење антиковид мерки

А1он
Организаторите на Зимските олимписки игри 2022 година во Пекинг најавија дека ќе ги дисквалификуваат спортистите и ќе ги им ги одземаат акредитациите во случај да