olimpijada

Спорт

Леброн Џејмс сака да игра на Олимпијадата во Париз – ќе го предводи дрим-тимот

А1он
Кошаркарот на Лос Анџелес Лејкерс, Леброн Џејмс ќе игра за САД на Олимписките игри во Париз следната година. Според „Атлетик“, Џејмс ќе го предводи тимот
Спорт

Олимпиското злато и беше одземено на Русинка и доделено на Американка

А1он
Наталија Антих повеќе не е олимписка шампионка на 400 метри со пречки. Нејзе и беше одземен златниот медал од Олимписките игри во Лондон поради употреба
Спорт

Спортистите од Русија и од Белорусија ќе добијат забрана и за Олимписките Игри во Париз?

А1он
На спортистите од Русија и Белорусија можеби нема да им биде дозволено да се натпреваруваат на Олимписките Игри во Париз во 2024 година поради инвазијата
Спорт

Јапонија пред договор со ИОК за организација на Олимпијадата во 2030 година

А1он
Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) и јапонските претставници одржаа неформални разговори за да го одобрат Сапоро за главен град на Зимските олимписки игри во 2030 година.
Спорт

Русија ќе се кандидира за домаќин на Летните олимписки игри 2036

А1он
Русија сака да се натпреварува за домаќин на Летните олимписки игри (ЛОИ) 2036 и се подготвува да избере најсоодветен град за својата кандидатура. – Мораме
Свет

Бајден оваа недела ќе најави дипломатски бојкот на Олимпијадата

А1он
Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден оваа недела ќе објави дека ниту еден американски владин претставник нема да присуствува на Олимпијадата во Пекинг во 2022
Спорт

Кина очекува успешни зимски Игри и покрај стравот од омикрон

А1он
Кина денеска призна дека новиот сој на коронавирус наречен омикрон е синоним за дополнителни проблеми при организацијата на зимската Олимпијада, која ќе се одржи во
Спорт

Вашингтон пост: САД подготвуваат дипломатски бојкот на зимската Олимпијада во Пекинг

А1он
Администрацијата во Вашингтон има намера да објави дека претседателот Џо Бајден и сите останати владини чиновници на САД нема да присуствуваат на Зимските олимписки игри
Спорт

Кинеската хокеарска репрезентација нема да биде отстранета од Олимпијадата во Пекинг

А1он
Претседателот на Светската хокеарска федерација, Лук Тардиф, изјави дека организацијата нема да ја исклучи кинеската репрезентација од учество на олимпискиот турнир во Пекинг. – За