olimpijada tokio 2020

Спорт

Вархолм го урна светскиот рекорд на 400 метри со пречки вторпат во една година

А1он
Норвежанецот Карстен Вархолм го собори светскиот рекорд на 400 метри со пречки на Олимпијадата во Токио. Вархолм утрово победи во финалната трка со време 45,94
Спорт

ВИДЕО: Словенија прв полуфиналист олимпискиот кошаркарски турнир

А1он
Кошаркарската репрезентација на Словенија рано утрово ја победи Германија со 94:70 и стигна до полуфиналето на Олимпијадата во Токио. Најефикасен играч на натпреварот беше Зоран
Спорт

Белорусија побара информации од Јапонија за олимпијката Тимановскаја

А1он
Белоруската aмбасада во Токио упати денеска официјално барање до јапонските власти за информации околу својата атлетичарка Кристина Тимановскаја, која одби предвреме да ги напушти Олимписките
Спорт

Симон Бајлс: Не завршив со спортот, но не треба да објаснувам зошто го ставам здравјето на прво место

А1он
Американската гимнастичарка Симон Бајлс рече дека не ги напуштила тренинзите засекогаш и покрај тоа што се повлече од повеќето натпревари на Олимпијадата во Токио. –
Спорт

(ВИДЕО) Скандал во Токио: Белорусинка не сака да си оди во нејзината земја, бара азил

А1он
Белоруската спринтерка Кристина Тимановскаја го повика Интернационалниот олимписки комитет да се вклучи во нејзиниот случај откако како што тврди била отстранета од националниот тим и
Спорт

Зверев го „прегази“ Хачанов за злато од Игрите во Токио

А1он
Германскиот тенисер Александар Зверев го победи Русинот Карен Хачанов во финалето во машка конкуренција на Олимпијадата во Токио. Средбата траеше еден час и дваесет минути.
Спорт

Стојоски со личен рекорд за 38. место во квалификациите на 400 метри во Токио

А1он
Македонскиот атлетичар Јован Стојоски го освои 38. место во квалификациите на трката на 400 метри на Олимписки игри во Токио. Тој патеката ја помина за
Спорт

ОИ: Тројно славје на Јамајка на 100 метри, Томсон го урна олимпискиот рекорд

А1он
Јамајканката Елејн Томсон стана најбрзата жена во историјата на Олимписките игри, откако попладнево победи во трката на 100 метри со нов олимписки рекорд, пред сонародничките
Спорт

Ѓоковиќ тргна по златно, но остана без медал на Олимписките игри

А1он
Најголемиот фаворит за златото на тенискиот турнир на Олимписките игри, Новак Ѓоковиќ не успеа да стигне ни до бронзениот медал откако во мечот за третото