Властите во Токио ќе побараат нова вонредна состојба пради зголемениот број новозаразени со Ковид-19

Од:

Градските власти на Токио ќе побараат јапонската Влада да објави одново вонредна состојба поради зголемениот број на нови случаи со Ковид-19. Тоа го објави денеска весникот Никеи. Градскиот гувернер Јурико Коике ќе го упати тоа барање денеска попладне до министерот за економија.

Исто барање најавија и од префектурата Саитама, северозападно од Токио.

Во Токио во изминатите 24 часа има рекордни 1.337 новозаразени.

Министѕерството за здравство соопшти дека 718 луѓе заболени од Ковид-19 се во тешка состојба што е рекорден број во државата. На болничко лекување се 36.186 луѓе.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Петмина загинати во леталото на крајбрежната стража кое се судри со изгорениот авион

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Изгоре авион на писта на аеродром во Токио

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Експлозија во зграда во Токио: Четири лица се повредени, тројца во тешка состојба

Горан Наумовски

Јапонија им нуди на семејствата по 7500 долари по дете доколу се иселат од Токио

А1он

Јапонија одобри двојно зголемување на воениот буџет до 2027 година

А1он

Токио почна да издава потврди за истополови партнерства