Јапонија одобри двојно зголемување на воениот буџет до 2027 година

Од:

Јапонската влада одобри радикална ревизија на одбранбената доктрина, која предвидува двојно зголемување на воениот буџет од околу еден на два отсто од БДП до 2027 година.

Тоа е најголемата ревизија на одбранбената политика на Јапонија во последните неколку децении, која предвидува и обединување на нејзината воена команда и зголемување на досегот на нејзините ракети.

Мерките се преземени во обид Јапонија да се спротивстави на воената моќ на Кина, за која Токио вели дека е „стратешки предизвик без преседан“ за нејзината безбедност.

Иако јавното мислење во Јапонија ги поддржува промените, тоа е голем пресврт за земјата чиј пацифистички Устав, усвоен ден по поразот на крајот на Втората светска војна, во принцип ѝ забранува на земјата да има вистинска армија.

Меѓутоа, за креаторите на доктрината во Токио овој преглед повеќе ја претставува последната фаза во бавната и постепена нормализација на позицијата на Јапонија за прашањето на одбраната и националната безбедност, оцени Џејмс Брејди, потпретседател на Институтот Тенео.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Земјотрес со јачина од 5,8 степени по Рихтер ја погоди границата меѓу Киргистан и Кина

(ВИДЕО) Голем пожар во Кина, загинаа најмалку 15 лица, 44 се повредени

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Товарен брод во Кина удри во мост, има мртви: автомобили и автобус паднаа во реката

Јапонија влезе во рецесија, Германија стана трета најголема економска сила

Силен земјотрес ја погоди Јапонија

Русија, Кина и Иран најавија заеднички поморски вежби

А1он