ОИ: Полската атлетичарка Влодарчук испиша историја

Од:

Полската атлетичарка во фрлање кладиво Анита Влодарчук ја освои денеска олимписката титула на Игрите во Токио и стана првата жена во историјата со три златни медали во атлетските дисциплини.

Покрај три златни одликувања на Олимписките игри, Влодарчук има и четири светски титули, а воедно е и актуелен светски рекордер.

Полската атлетичарка триумфираше попладнево исфрлувајќи го кладивото на далечина од 78.48 метри, пред Женг Ванг од Кина, која со 77.03 метри го освои сребрениот медал и третопласираната сонародничка Малвина Копрон (75.49).

Би можело да ве интересира

Реал нема да ги пушти своите играчи да играат на ОИ

ВИДЕО: Петмина загинати во леталото на крајбрежната стража кое се судри со изгорениот авион

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Изгоре авион на писта на аеродром во Токио

Катерина Ѓуровски

На Надал му е забранет настапот во Париз

Предраг Петровиќ

Лондон нема да прифати квалификации за ЛОИ 2024 година поради учество на руските спортисти

(ВИДЕО) Експлозија во зграда во Токио: Четири лица се повредени, тројца во тешка состојба

Горан Наумовски