solc

Свет

Шолц: За оваа зима, енергетската безбедност на Германија е загарантирана

А1он
Германскиот канцелар Олаф Шолц ја бранеше политиката на својата влада денеска, за време на генералната дебата во Бундестагот, и тврди дека Германија добро се справува
Свет

Шолц: Германија мора да биде подготвена за ескалација на ситуацијата во Украина

А1он
Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека Германија мора да биде подготвена за ескалација на ситуацијата во Украина. Шолц ова го изјави на конференција во
Свет

Шолц: Германија мора да биде подготвена за ескалација на војната во Украина

А1он
Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека Германија мора да биде подготвена за ескалација на ситуацијата во Украина. Шолц ова го изјави на конференција во Берлин,
Свет

Шолц: Целосно да се истражи нападот во Полска пред да се донесат заклучоци

А1он
Ракетниот напад во источниот дел на Полска, близу украинската граница, во кој загинаа две лица, треба целосно да се истражи пред да се донесат заклучоци,
Свет

Шолц побарал од Си да влијае врз Москва да прекине војната во Украина

А1он
Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека му рекол на кинескиот претседател Си Џинпинг во разговорите дека сака Пекинг да го искористи своето „влијание“ врз Москва
Свет

Шолц: Време е да се надминат внатрешните конфликти во Западен Балкан

А1он
Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска во Берлин изјави дека сите земји од Западен Балкан се дел од слободна и демократска Европа и дека заедничка работа
Регион

Германски медиуми: Шолц му го врти грбот на Вучиќ поради Русија

А1он
Германија го зголемува притисокот врз српските власти да се приклучат кон санкциите против Русија, пишува весникот „Велт“. Извори на весникот од германската влада наведуваат дека
Свет

Шолц од Атина изрази поддршка за европската перспектива на Западен Балкан

А1он
И двајцата сакаме да го промовираме пристапниот процес на земјите од Западен Балкан, порача германскиот канцелар Олаф Шолц на заедничката прес- конференција во Атина со
Свет

Шолц е уверен во победата на Украина: Путин нема да ги постигне своите воени цели

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин нема да ги постигне своите воени цели во Украина, изјави денеска германскиот канцелар Олаф Шолц. „Путин веруваше дека може да ги
Свет

Шолц: Нападите врз Украина само го зајакнуваат западниот сојуз против Москва

А1он
Германскиот канцелар Олаф Шолц нагласи денеска дека руските напади против Украина само го зајакнуваат западниот сојуз против Москва. „Тие само ја зајакнуваат решителноста и истрајноста