Борис Писториус назначен за нов министер за одбрана на Германија

Од:

Актуелниот министер за внатрешни работи на сојузната покраина Долна Саксонија, Борис Писториус, ќе биде нов министер за одбрана, соопшти германската влада. Среќен сум што Борис Писториус доаѓа на чело на Министерството за одбрана, изјави германскиот канцелар Олаф Шолц. Тој додаде дека Писториус е искусен и компетентен политичар во областа на јавната администрација и безбедноста.

„Писториус со својата компетентност, упорност и храброст е вистинската личност да го спроведе реформскиот процес низ кој моментално минува Бундесверот“, рече Шолц. Социјалдемократскиот политичар Писториус на таа функција треба да ја замени Кристин Ламбрехт, која вчера поднесе оставка од функцијата министер за одбрана по низата пропусти и негативни медиумски написи за нејзината работа.

Би можело да ве интересира

Левичари запалиja салон за автомобили во Германија

Горан Наумовски

Пропадна референдумот во Берлин, не излегоа доволно гласачи

Горан Наумовски

Маж во Хамбург уби човек, а потоа се самоуби

(ВИДЕО) Протести за климата во Германија, активисти ги блокираа мостовите во Хамбург

ВИДЕО: Возач на автомобил газеше пешаци на аеродром во Келн, има повеќе повредени

Ана Ололовска

Група девојчиња со часови мачеле 13-годишно девојче во Германија, и гаселе цигари на лицето, па и ја запалиле косата

Горан Наумовски