solc

Свет

Шолц: Нападите врз Украина само го зајакнуваат западниот сојуз против Москва

А1он
Германскиот канцелар Олаф Шолц нагласи денеска дека руските напади против Украина само го зајакнуваат западниот сојуз против Москва. „Тие само ја зајакнуваат решителноста и истрајноста
Свет

Шолц го повтори ветувањето дека ќе продолжи да испраќа оружје за Украина

А1он
Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска на Самитот за прогресивно владеење во Берлин повторно вети дека ќе продолжи да испорачува оружје на Украина се додека тоа
Свет

Шолц: Убаво е да се види како сите ѝ помагаме на Украина, парично и со испорака на оружје

А1он
Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска предупреди дека самитот на 44-та шефови на држави или влади во Европа, што почна во Прага, не може да го
Свет

Шолц: Путин прави се од очај, прави грешка по грешка

А1он
Германскиот канцелар Олаф Шолц смета дека рускиот претседател Владимир Путин „прави грешка по грешка“. „Ваквите акции се резултат на очај и реакции на неуспесите на
Свет

Шолц: Ова е јасен доказ дека Русите се неуспешни, ние не признаваме срамни референдуми

А1он
Германските политичари со загриженост ја коментираа најавата на рускиот претседател Владимир Путин за делумна мобилизација, а германскиот канцелар Олаф Шолц во своите првични реакции истакнува
Свет

Шолц: Путин да признае дека не може да победи во војната

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин мора да се откаже од своите „империјални амбиции“ кои ризикуваат да ги уништат Украина и Русија и да признае дека не
Свет

Шолц не очекува потпишување на нуклеарен договор со Техеран во блиска иднина

А1он
Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека не очекува да се потпише нуклеарен договор со Иран во блиска иднина. Тој додаде дека Иран нема причина
Свет

Лапид-Шолц: Израел е дел од решението на европските проблеми со гасот

А1он
Израел може да и испорача на Европа околу 10 отсто од вкупното количество гас што минатата година го добиваше од Русија, изјави израелскиот премиер Јаир