Шолц: Германија мора да биде подготвена за ескалација на војната во Украина

Од:

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека Германија мора да биде подготвена за ескалација на ситуацијата во Украина.

Шолц ова го изјави на конференција во Берлин, пренесе Ројтерс.

Како што рече, одбранбениот фонд вреден 100 милијарди евра, кој беше објавен по почетокот на војната во Украина, е резултат на научената лекција за изградбата на одбранбените акции на германската армија.

На конференцијата тој се осврна на глобализацијата, велејќи дека Германија нема причина да се плаши од развојот кон мултиполарен свет и дека Југоисточна Азија ја гледа како важен партнер за раст и предупреди на ризиците од деглобализацијата.

Би можело да ве интересира

Украинска армија: Нема да објавиме почеток на контраофанзивата

Ана Ололовска

Зеленски: Од почетокот на војната загинаа најмалку 500 деца

Ана Ололовска

Две ракети погодија воен аеродром во централна Украина

Ана Ололовска

Девет беспилотни летала лансирани на Крим

Ана Ололовска

Системите за противвоздушна одбрана вклучени во одбивањето воздушни напади во Киев

Ана Ололовска

Експлозија кај Днепар, има повредени, меѓу нив и деца

Ана Ололовска