Шолц: Германија мора да биде подготвена за ескалација на ситуацијата во Украина

Од:

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека Германија мора да биде подготвена за ескалација на ситуацијата во Украина.

Шолц ова го изјави на конференција во Берлин, чиј домаќин беше весникот „Зидојче цајтунг“, а пренесе Ројтерс.

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека одбранбениот фонд вреден 100 милијарди евра, кој беше објавен по почетокот на војната во Украина, е резултат на научената лекција за изградбата на одбранбените резерви на германската армија.

Би можело да ве интересира

Шолц: Путин е секогаш многу љубезен

Горан Наумовски

Шолц: Мировните преговори можат да започнат кога Путин ќе сфати дека не може да победи

Макрон, Шолц и Мелони му испратија писмо на Вучиќ

Западното оружје нема да се користи за напади на руска територија ветил Зеленски

Шолц: Ќе разговарам со Путин

Ана Ололовска

Шолц: Нема да испраќаме војници и авиони во Украина

А1он