Шолц: Кога војната ќе заврши, на Русија треба да и се даде шанса, мора да ја обновиме соработката

Од:

Германскиот канцелар Олаф Шолц ја коментираше ситуацијата во Украина во големото интервју што го даде за Цајт.

„Кога Русија ќе го заврши конфликтот во Украина, треба да и се даде шанса повторно да работи со Германија“, изјави германскиот канцелар Олаф Шолц.

Тој повтори дека Москва нема да победи. „На руската влада која ги прекинува непријателствата и треба шанса да ја обнови економската соработка, во некое друго време кога е можно“, рече Шолц во Берлин на состанокот на Источниот комитет за германски бизнис (ОА), трговско здружение фокусирано на односите со Источна Европа.

„Сега не е време. Во овој момент односите што ги имаме се намалуваат – додаде тој и нагласи дека „ЕУ сега ги заострува санкциите, но Русија ќе остане најголема земја на европскиот континент по решавањето на конфликтот. Затоа е многу важно да се подготвиме за тоа време“.

Шолц го опиша сегашниот конфликт како обид на рускиот претседател Владимир Путин да ја рекреира Руската империја што наместо тоа ја уништува иднината на земјата, и ја обвини Москва за злосторства против украинските цивили. „Русија не смее да победи и нема да победи“, изјави Шолц пред бизнис групацијата.

Би можело да ве интересира

Русија бара од Северна Кореја муниција во замена за храна, тврди САД

Горан Наумовски

„Гардијан“: Протекоа тајни документи за руската сајбер група „Вулкан“

Горан Наумовски

Францускиот суд одлучи да не го екстрадира украинскиот милијардер во Украина

(ВИДЕО) Пјонгјанг испраќа 50.000 специјалци да им помогнат на Русите во Украина

ВИДЕО: Радикалните десничари го напуштија австрискиот парламент за време на говорот на Зеленски

Новинар на Wall Street Journal притворен во Русија поради шпиунажа