ruskoska

Македонија

Повторно притвор за Јанакиески без сознанија за бегство, не е привилегиран како Мијалков

Кристијан Ландов
Определен нов куќен притвор за ексминистерот Миле Јанакиески за предметот „ТНТ“, откако обвинителите воочиле дека не можат да му го продолжат за предметот „Шпански скали“,
Македонија

Обвинителството цел ден комуницирало со Мијалков, тој повеќе од еден час е во нивните простории со Рускоска

Сашо Мијалков речиси цел ден бил во контакт со Обвинителството, тврдат извори за “А1он”. Тие знаеле дека тој е во земјата, но овие тврдења засега
Видео Македонија

(ВИДЕО) Рускоска: Не е важно кое обвинителство ќе постапува по предметите на СЈО, сите сме обвинители

А1он
Обвинителката Вилма Рускоска по завршните зборови во предметот за 27 април, на прашање на новинарите рече дека според постојниот закон за специјалното јавно обвинителство, СЈО
Видео Македонија

(ВИДЕО) Рускоска: Не ми е јасно зошто Албанија не ни ги достави снимките од безбедносните камери за бегството на Груевски

А1он
Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Рускоска, рече дека не ѝ е јасно зошто Албанија не ги доставила снимките од безбедносните
Македонија

Рускоска: Наскоро очекувам наредба за истрага и за организаторите на „27 април“

А1он
Очекувам во најкраток рок да се донесе наредба за спроведување на истрага и за организаторите на настаните од 27 април 2017 година во Собранието на
Видео Македонија

ВИДЕО: Рускоска побара казна затвор за 17 обвинети за „крвавиот четврток“

А1он
Обвинителката Вилма Рускоска во завршниот збор за судењето за 27 април рече дека бара судот да ги огласи за виновни сите 17 обвинети за терористичко
Видео Македонија

(ВИДЕО) Загрозен сведок: Насоките за влезот во Собранието ги давал Чавков, по наредба на Никола Груевски

А1он
На денешното рочиште за сусењето за крвавиот четврток, обвинителките Вилма Рускоска и Ивана Трајчева ги изнесоа завршните зборови за предметот. Обвинителката Ивана Трајчева кажа дека
Македонија

Рускоска: Во завршните зборови за „27 април“ нема да има никакви промени во обвинението

А1он
Шефицата на Одделот за организиран криминал при Јавното обвинителство, Вилма Рускоска, за „А1он“ вели дека по амнестијата, во завршните зборови за „крвавиот четврток“ нема да
Македонија

Рускоска: Вчерашната ситуација со снимателите е едно големо недоразбирање

А1он
Шефицата на одделот за организиран криминал при јавното обвинителство, Вилма Рускоска, во однос на вчерашниот инцидент кој се случи во Кривичниот суд, каде по барање
Македонија

Рускоска: Воопшто не размислувам за преквалификција на делото за 27 април

А1он
„Не знам што содржи законот и дали воопшто ќе треба нова квалификација. Беспотребно лицитираме, треба да го видам предлог-законот и до тогаш не можам ништо