Русковска останува супспендирана, не убеди ниту еден член на Советот на јавни обвинители дека е во право

Од:

Обвинителка Вилма Русковска, која е и шефица на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, останува супспендирана. Ова е одлуката на Советот на јавни обвинители по гласањето.

dobivaj vesti na viber

Антонио Јолески, Изет Мемети, Фаик Арслани, Влатко Георгиевски,Фиданка Рајевска, Коле Штеријов, Арбер Исаку, Јасна Жежова се обвинителите кои одлучуваа за нејзината иднина.

За жалбата да се одбие гласаа сите обвинители.

“Советот донесе решение жалбата да се одбие”, кажа Јолески.

Поради списите во предметот и заштита на интегритетот на обвинителката Вилма Русковска, Советот на јавни обвинители ја исклучи јавноста додека се разгледуваше материјалот. Па така, новинарите не можеа да слушнат кои се аргументите за одлуката. Внатре, сами останаа скоро еден час.

Во списите кои ги добил Советот на јавни обвинители, по кои ја носеа одлуката, ја има кривичната пријава против Русковска поради која е супспендирана, но и преписки кои обвинителката ги имала.

Детали од жалбата на Русковска не се откриваат. Жалбата беше поднесена во минатата недела, а Русковска е убедена дека ги побива сите аргументи на Јовески со кои ја суспендираше.

Како причина за супспензијата, републичкиот кривична постапка која се води против Русковска, а по поднесена кривична пријава од Финансиската полиција за претресот, кој не бил направен согласно закон.

За Русковска, нејзиното суспендирање значи и суспендирање на правото и правдата во државата. Таа кажа дека ваквата одлука е притисок врз неа, кој ќе влијае и на колегите кои водат случаи за висока корупција.

Би можело да ве интересира

Русковска за најавата за кривична од Рашковски: Од што да се плашам?

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Рашковски кривично ќе ја гони Русковска: Ќе докажеме како ја местела истрагата

Кристијан Ландов

За Русковска да остане шефица гласале 14 обвинители, од 163 кои имале право да бираат

Кристијан Ландов

Русковска: Сигурна сум дека изборите ќе бидат фер, ако изгубам ќе признаам пораз

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Пауновска до Русковска: Претера Вилма…

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Русковска: Ми рекоа „Пази што правиш, можеш да завршиш како Катица Јанева“

Кристијан Ландов