ВИДЕО: Рускоска побара казна затвор за 17 обвинети за „крвавиот четврток“

Обвинителката Вилма Рускоска во завршниот збор за судењето за 27 април рече дека бара судот да ги огласи за виновни сите 17 обвинети за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста.

„Обвинителството докажа дека на 27 април 2017 е извршен организиран напад во Собранието“, рече Рускоска. Таа кажа дека нападот не бил класично учество во толпа или зовриени емоции, туку организиран и спроведен напад од оние кои седат во судница и од оние кои не се во судница поради амнестијата.

Обвинителката кажа дека обвинението не е политички прогон и не е резултат на политички реваншизам и дека кај сите граѓани, вклучително и кај неа, предизвикало чувство на страв и несигурност.

Васко Маглешов

Би можело да ве интересира

Советот на јавни обвинители ги спаси од дисциплинска обвинителите кои не постапија на крававиот четврток

Васко Маглешов

Обвинителство не добило известување за здравјето на Јанакиески, ексминистерот останува во притвор

Виктор Јованов

ОЈО поднесе обвинение против 36-годишен скопјанец за трговија со марихуана и амфетамини

Ана Ололовска

Обвинение за трговија со дете, младоженец купил невеста за 1.600 евра

Ана Ололовска

Поведена постапка против 20-годишно лице за неовластено држење амфетамини

Ана Ололовска

Келнерка од Гостивар со нож го прободела колегата кој ја вознемирувал

Татјана Ташкова