moj ddv

Економија

УЈП: Викендот без ДДВ успешен, зголемен прометот на македонски производи, скенирани повеќе сметки

А1он
Управата за јавни приходи го заокружи првиот Викенд без ДДВ преку кој граѓаните можеа да остварат враќање на целосниот износ на ДДВ за купените македонски
Економија

Во Викендот без ДДВ консатирани 15 прекршоци кај трговците во однос на цените

А1он
Пазарните инспектори за време на Викендот без ДДВ констатирале 15 прекршоци на Законот за трговија и за заштита на потрошувачите. Претседателката на Инспекцискиот совет Магдалена
Економија

Заев: Искористете го „Викендот без ДДВ“ и купувајте македонски производи или услуги

А1он
Премиерот Зоран Заев денеска ги повика граѓаните да го искористат последниот ден од „Викенд без ДДВ“, за купување македонски производи или услуги, како и за
Економија

УЈП: За враќање на целиот износ на данокот, фискалните треба да се скенираат во рок од три дена

А1он
Корисниците на апликацијата МојДДВ, за фискалните сметки издадени денеска, утре и задутре, за вкупниот промет до 30.000 денари по лице, остварен од македонски производи и
Економија

ВИДЕО: Граѓаните ќе имаат рок од три дена за да ја скенираат фискалната за поврат на ДДВ

Искра Манојлоска
Фискалната сметка издадена за време на претстојниот „Викенд без ДДВ“ ќе мора да се скенира во рок од три дена за да се реализира целосниот
Економија

Бектеши: Апликацијата МојДДВ важи за сите, во моментов 330 илјади граѓани ја користат

А1он
Мерката МојДДВ не е селективна, таа важи за сите граѓани бидејќи сите имаат можност да отворат лозинка и слободно да се регистрираат на апликацијата. Во
Економија

Извлечени 15-те добитници од 7- коло месечни награди преку MojДДВ #МојаНаграда

А1он
Извлечени се 15-те добитници на месечните награди од по 20.000 илјади денари преку наградната игра МојДДВ #МојаНаграда, на јавно извлекување што се одржа во саботата
Економија

Викендот без ДДВ преместен во септември, треба да го потврди новата влада

Маја Илиевска-Пачемска
Викендот без ДДВ, најавен за август, ќе се одржи во септември. Фатмир Битиќи, економски советник на премиерот, вели дека за да се случи викенд во
Македонија

Извлечени 15 граѓани кои скенирале сметки во април, мај и јуни, добија по 100.000 денари

А1он
Извлечени се петнаесетмина добитници на награда од по 100 илјади денари, кои скенирале сметки во текот на април, мај и јуни. Валентина Ѓуроска, Нацо Запров,
Економија

Се заокружи второто тримесечје на Мој ДДВ за 2020, исплатата ќе се врши во август

А1он
Второто тримесечје од 2020 година за поврат на ДДВ кај физичките лица се заокружи на 30 јуни. Повратот на 15 посто од искажаниот промет во