Во Викендот без ДДВ консатирани 15 прекршоци кај трговците во однос на цените

Од:

Пазарните инспектори за време на Викендот без ДДВ констатирале 15 прекршоци на Законот за трговија и за заштита на потрошувачите.

Претседателката на Инспекцискиот совет Магдалена Филиповска-Грашкоска денеска на прес-конференција соопшти дека за време на спроведување на Викендот без ДДВ инспекторите на Државниот пазарен иснпекторат извршиле контрола во насока на тоа дали цените на производите внесени во трговските книги соодветствуаат со оние што се истакнати, а со цел да се спречи можна манипулацја со цените.

При спроведените контроли, соопшти таа, пазарните инспектори констатираа 15 прекршоци на Законот за трговија и заштита на потрошувачите.

Викендот без ДДВ се спроведе изминатиот викенд на 10,11 и 12 октомври, кога како дел од четвртиот сет економски мерки на Владата,, граѓаните имаа можност за купени македонски производи и услгуи и компјуерска опрема да го добијат назат целиот износ на пресметаниот ДДВ на фискалната сметка за таквиот производ или услуга.

Би можело да ве интересира

УЈП: Апликацијата МојДДВ е прилагодена на повисокиот лимит по корисник

Катерина Павлова-Николовска

Со одлука на пратениците, граѓаните ќе може да заработат плус 300 денари од скенирање сметки

Орце Костов

Утврдени предлог законските измени за зголемување на сумата на повратот од ДДВ

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ бара итна собраниска седница за законите кои ги предложи за намалување на ДДВ и на акцизите

Ристова: Осум милиони евра исплатени кон граѓаните во првите три месеци преку мерката Мој ДДВ

Влада: Спречуваме ценовен шок на енергенсите со мерките за намалено ДДВ и акцизи

Ана Ололовска