vikend bez ddv

Економија

За „блек фрајдеј“ потрошени 37,7 милиони евра, најслаб викенд со попусти во последните три години

„Блек фрајдеј“ викендот не ги измамил граѓаните за време на пандемија да излезат на купување како претходните години. Управата за јавни приходи, со потрошени 37,7
Економија

Комплексната ситуација, според Заев, причина за исходот од искористеноста на викендот без ДДВ

А1он
Ситуацијата е комплексна и затоа граѓаните штедат и го купуваат она смо што им е неопходно дури и ако им се дозволи 18 проценти поврат
Економија

УЈП: Викендот без ДДВ успешен, зголемен прометот на македонски производи, скенирани повеќе сметки

А1он
Управата за јавни приходи го заокружи првиот Викенд без ДДВ преку кој граѓаните можеа да остварат враќање на целосниот износ на ДДВ за купените македонски
Економија

Во Викендот без ДДВ консатирани 15 прекршоци кај трговците во однос на цените

А1он
Пазарните инспектори за време на Викендот без ДДВ констатирале 15 прекршоци на Законот за трговија и за заштита на потрошувачите. Претседателката на Инспекцискиот совет Магдалена
Uncategorized

„Викендот без ДДВ“ донел двојно поголем промет од обично, граѓаните потрошиле 8,5 милиони евра

А1он
Двапати поголем промет од вообичаениот е реализиран во изминатиот „Викенд без ДДВ“, соопшти Управата за јавни приходи. Оваа мерка можеа да ја искористат околу 350.000
Економија

Пазарниот инспекторат изврши 488 контроли за почитување на здравствените протоколи и 123 контроли поврзани со викендот без ДДВ

А1он
Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) вчера изврши вкупно 36 надзори и 488 контроли во угостителски објекти во повеќе градови во државата, согласно законите за угостителска дејност
Економија

УЈП: Прометот од македонски производи вчера е зголемен трипати

А1он
На првиот ден од „Викенд без ДДВ“ вчера (10 октомври) прометот од македонски производи е зголемен за трипати, соопшти Управата за јавни приходи по обработените
Економија

Викенд без ДДВ, три дена за купување домашни производи, услуги и ИТ-опрема

А1он
Почна Викендот без ДДВ, мерката од четвртиот пакет антикризни мерки. Граѓаните за прометот што ќе го направат во овие три дена од продолжениот викенд за
Економија

Инспектори ќе ги надгледуваат протоколите и цените за време на „Викендот без ДДВ“

А1он
Инспекциските служби за време на викендот без ДДВ ќе продолжат со интензивни контроли на терен, во делот на почитување на здравствените протоколи, како и на