ekonomski merki

Економија

Влада: Економските мерки поттикнаа раст на индустриското производство за 6,3% во февруари

А1он
Зголеменото индустриско производство за 6,3% во февруари годинава, споредено со истиот месец лани е доказ за добро концептираните економски мерки кои даваат видливи резултати, тврдат
Економија

ВИДЕО: Ќе се бришат каматите на долговите кон јавните претпријатија на граѓаните

Искра Манојлоска
Согласно петтиот пакет економски мерки, Јавните претпријатија на државо ниво ќе ги избришат каматите на долговите на граѓаните. Ова го наведе премиерот Зоран Заев кој
Видео Економија

(ВИДЕО) Лукаревска: Физички лица делат плати и по три милиони, а на работниците им уплаќаат по 5 денари

Ана Василевска
Компаниите кои добиле помош од државата од пакетот економски мерки за справување со ковид-кризата, а овие средства не ги исплатиле на работниците, Управата за јавни
Економија

Угостителите и туристичките работници ќе добијат 7.5 милиони евра од државата

Рестораните за организирање свадби, игротеките, туристичките работници и угостителските објекти ќе добијат финансиска поддршка од државата во износ од 7,5 милиони евра, најави министерот за
Македонија

Мицкоски: Новиот пакет мерки нема донесе ништо добро, туку дополнително ќе ја продлабочи кризата

А1он
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на прес-конференција истакна дека четвриот пакет на мерки за спас на економијата презентирани денеска од страна на Владата, не само
Македонија

Викенд без ДДВ од 10 до 12 октомври, може да се потрошат најмногу 30.000 денари по поединец

Маја Илиевска-Пачемска
Викендот без ДДВ ќе биде за време на празничниот продолжен викенд од 10 – 12 октомври. Државата ќе го врати ДДВ-то на секој корисник на
Економија

Со четвртиот пакет економски мерки помош за најпогодените сектори и категории на граѓани

А1он
Економско-социјалниот совет денеска ја одржа својата втора седница предводена од министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска како претседателка, заменик-претседателот на Владата на Република
Економија

ВИДЕО: Се уште не се знае што точно ќе содржи четвртиот сет економски мерки

Искра Манојлоска
Се уште е во процес на консултации како ќе изгледа и што ќе содржи четвриот сет економски мерки за помош на граѓаните погодени од корона-кризата,
Македонија

Уредба за првите мерки од третиот сет ќе има следната недела, најави Царовска

А1он
Вицепремиерката за економски прашања Мила Царовска, денеска ги отфрли тврдењата дека се доцни со економските мерки за справување со коронакризата, односно со третиот сет мерки.