moj ddv

Економија

Лукаревска: „МојДДВ“ е успешна мерка која ја користат 304.912 граѓани

А1он
Апликацијата „Мој ДВВ“ ја користат 304.912 граѓани, а досега се скенирани 143.788.631 фискална сметка. Вкупно вратениот поврат од ДДВ за трите квартали досега е 671.270.576
Економија

На апликацијата МојДДВ поставена опцијата за откажување донација

А1он
Управата за јавни приходи (УЈП) соопшти дека на апликацијата МојДДВ е поставена опцијата за откажување донација. -Граѓаните кои сакаат да ја откажат донацијата треба да
Македонија

Оние кои се предомислиле, ќе може да ги вратат назад донираните пари од „Мој ДДВ“

А1он
Лицата кои дале согласност за донирање на вратениот ДДВ ќе можат да го променат одговорот најдоцна до 30 јуни и да ги вратат парите на
Економија

Викендот без ДДВ ќе биде во август, ќе можат да го користат само корисниците на апликацијата „Мој ДДВ“

Маја Илиевска-Пачемска
Кон крајот на август или почетокот на септември се планира да биде најавениот викенд без ДДВ, мерка за помош на економијата која вчера ја најави
Македонија

Над 2400 граѓани во изминативе два дена го донирале повратокот на ДДВ за справување со последиците од коронавирусот

А1он
Апликацијата „Мој ДДВ“ дозволува повратокот од кварталот јануари-март, секој граѓанин да го врати на државата и на тој начин да учествува во борбата со вирусот
Економија

Ќе се менуваат правилата за наградната игра „Мој ДДВ – Моја награда“

А1он
На оваа своја седница Владата на Република Северна Македонија донесе одлука за намалување на наградниот фонд на наградната игра „Мој ДДВ, МојаНаграда“ и за уплата