Заев: Искористете го „Викендот без ДДВ“ и купувајте македонски производи или услуги

Од:

Премиерот Зоран Заев денеска ги повика граѓаните да го искористат последниот ден од „Викенд без ДДВ“, за купување македонски производи или услуги, како и за компјутерска опрема.

-Со скенирање на сметките преку апликацијата МојДДВ (во рок од 3 дена од издавањето на фискалната сметка), ќе ви биде вратен целосниот износ на пресметаниот ДДВ од македонски производи и услуги и од компјутерска опрема. Да ја поддржиме домашната економија, да купуваме домашни производи, напиша на својот Фејсбук профил премиерот Заев.

Би можело да ве интересира

Утврдени предлог законските измени за зголемување на сумата на повратот од ДДВ

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ бара итна собраниска седница за законите кои ги предложи за намалување на ДДВ и на акцизите

Ристова: Осум милиони евра исплатени кон граѓаните во првите три месеци преку мерката Мој ДДВ

Влада: Спречуваме ценовен шок на енергенсите со мерките за намалено ДДВ и акцизи

Ана Ололовска

Влада: Од денес 0% ДДВ за основните прехранбени продукти за намалени малопродажни цени

Ана Ололовска

Владата ги испрати измените на законите за ДДВ и акцизи во Собрание