mepso

Македонија

МЕПСО: Дефект на елемент од високонапонска опрема во ТС „Битола 2“ причина за испадот во РЕК Битола

А1он
Поради дефект на елемент од високонапонска опрема во трансформаторската станица „Битола 2“ регистрирана е безнапонска состојба денеска во 14:17 часот. Од тие причини, автоматски делувала
Македонија

Два блока на РЕК Битола испаднаа од системот поради проблеми во трафостаница на МЕПСО

А1он
Од електроенергетскиот систем во 14:16 часот испаднаа Блок 1 и Блок 3 на РЕК Битола. Испадот беше последица на испаѓање на блочните прекинувачи во Трафостаницата
Македонија

ВИДЕО: Антикорупциска ќе го проверува имотот на ексдиректорот на МЕПСО

Кристијан Ландов
Антикорупциската комисија отвори предмет за ексдиректорот на МЕПСО Сашо Василевски и ќе го испитува неговиот имот, откако „А1он“ објави дека тој купил стан од фирма
Македонија

МЕПСО ќе потроши 80 илјади евра за авторски услуги

А1он
Операторот на електропреносниот систем, АД МЕПСО, склучи двегодишен договор со авторска агенција од Скопје за посредување и ангажирање автори и консултанти, покажуваат податоците од  електронскиот
Македонија

90 илјади евра за кожени столчиња во МЕПСО

Мери Јордановска
Откако кон почетоков на годинава АД МЕПСО се поднови со мебел од над 200 илјади евра, сега компанијата повторно се подновува со различни видови столчиња,
Македонија

МЕПСО: Милевски да дојде, да ги најде и да седне во фотелјите од бизон

А1он
Пратеникот Горан Милевски денеска го злоупотреби моментот за презентација на Извештајот на ЕЕЗ и тенденциозно и крајно некоректно пласира дезинформација дека МЕПСО купува фотелји од
Економија

(ВИДЕО) Арсовски: Министерот Бектеши си ја вработил сестра си во МЕПСО

А1он
Министерот за економија, Крешник Бектеши, си ја вработил својата сестра Влора Бектеши во правната служба во МЕПСО, тврди портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски. Додека младите
Економија

Во РЕК Осломеј ќе се гради фотоволтаична централа, инвестиција од 7 милиони евра

А1он
Поранешните наоѓалишта на јаглен во РЕК Осломеј за околу една година треба да бидат покриени со 10 мегаватна фотоволтаична мрежа. На таа локација ќе биде