marihuana

Македонија

Четворица членови на едно семејство обвинети за држење и пренесување марихуана

А1он
По спроведена истражна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение против четири лица за кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет
Македонија

(ВИДЕО) МВР заплени 225 килограми дрога во вредност од половина милион евра

А1он
МВР денеска по претходно спроведена истрага, од правен субјект за производство на канабис за медицински цели во село Сопот, одзеде 225 килограми сув цвет марихуана,
Регион

Полициска акција во Крагуевац: Инспектори упаднаа во куќата на осомничен шверцер и запленија поголема количина на дрога

А1он
Инспекторите на српското МВР во Крагуевац запленија околу 1,8 килограми марихуана и го уапсија С.М.(41) од околината на Крагуевац, поради постоење основи на сомнение дека
Македонија

„Падна“ млад дилер од битолско Горно Оризари

А1он
Полицијата од Битола вчера го уапси П.Т.(21) од село Горно Оризари, битолско. При претрес во неговиот дом, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени
Македонија

На Србин кој одгледува марихуана во Струмица му се заканува затворска казна

А1он
Четириесет и тригодишен српски државјанин кој одгледува канабис во Струмица, му се заканува затворска казна од шест месеци до три години. Причина за тоа е
Македонија

Во Грција уапсен македонски државјанин со 45 килограми канабис

А1он
Во полициска акција во близина на грчкиот град Кукуш (Килкис) уапсени бил 27-годишен државјанин на Северна Македонија под обвинение дека во автомобилот пренесувал 45 килограми
Свет

Во Франција во камион со пченица пронашле повеќе од 2 тони канабис

А1он
Француски цариници откриле 2,4 тони канабис во камион кој превезувал пченица од Шпанија до Холандија. Камион кој превезувал пченица од Шпанија до Холандија бил запрен
Свет

Амстердам планира да го забрани пушењето марихуана во центарот на градот

А1он
Властите во Амстердам планираат да го забранат пушењето марихуана во центарот на градот во една од низата мерки за спречување на прекумерното забавување на туристите
Свет

Мериленд и Мисури ја легализираа марихуаната во рекреативни цели

А1он
Во американските сојузни држави Арканзас, Мериленд, Мисури, Северна и Јужна Дакота, освен конгресните избори, се одржаа и референдуми за легализација на марихуаната во рекреативни цели.
Македонија

Скопјанец осомничен дека продавал марихуана и овозможувал на други лица да ја користат

А1он
Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице осомничено за кривичните дела неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурзори