krediti

Економија

Одобрени уште 1,4 милиони евра барања од Ковид 3 бескаматната кредитна линија

А1он
Нова група од 124 барања е одобрена од третата бескаматна кредитна линија со грант компонента што се реализира со финансиска поддршка од Европската Унија, преку
Економија

Фирмите од МКБ може да добијат информации за над 200 милиони компании од 230 земји

А1он
Македонското кредитно биро во соработка со својот странски партнер, Италијанското кредитно биро CRIF S.p.A, нуди единствена можност на македонските компании да побараат меѓународни извештаи со
Економија

Во октомври пораснале кредитите и депозитите во банките

А1он
Народната банка соошти дека на годишна основа, вкупните депозити забележаа раст од 5,5 отсто, при раст на депозитите и на домаќинствата и на компаниите. Вкупните
Економија

Народна банка: раст на депозитите и на кредитирањето во септември

А1он
Во септември годинава е регистриран раст на вкупните депозити во банките, како и на кредитирањето на граѓаните и на компаниите, соопшти Народната банка. Вкупните депозити
Економија

Втора шанса за одложување на плаќање на кредитите бараат 20 до 30 отсто од тие кои веќе ги одложиле обврските

А1он
Дваесет до 30 проценти од граѓаните што ја искористија можноста за одложување на плаќање на ратите на кредитите во првиот период, кој почна од април
Економија

ЕБОР работи со повеќе македонски банки за нови кредити за домашните фирми

А1он
Европската банка за обнова и развој размислува за дополнителна поддршка преку кредити за домашните компании во услови на ковид кризата. На тоа, според претставникот на
Економија

Граѓаните кои сакаат ново одложување на отплатата на кредитите треба да се обратат во своите банки

А1он
Македонската банкарска асоцијација (МБА) ги потсетува граѓаните кои имаат потреба од втор период на одложена отплата на кредитните обврски да пристапат до својата банка и
Економија

Повлечена последната транша од евтините кредити, до домашните компании стасаа вкупно 50,9 милиони евра

А1он
Повлечена е последната транша од 20,4 милиони евра од евтините кредити за домашните компании. Заклучно со оваа транша, Развојната банка на Северна Македонија досега има
Економија

Од наредниот месец редовна отплата на кредитите на оние на кои не им е потребно одложување, новото продолжување само за погодените од кризата

А1он
Одложена отплата на кредитите за нови шест месеци, заклучно со март 2021 година овозможуваат банките, но тоа ќе важи само за оние кои имаат реална