krediti

Економија

ЕБА: Прогнозите за намалување на нефункционалните кредити веројатно се преоптимистични

А1он
Банките во еврозоната очекуваат дополнителен пад на износот на нефункционалните кредити, но нивната оценка може да биде преоптимистичка, предупреди шефицата на Европската банкарска агенција (ЕБА)
Економија

Credissimo прославува 5 години пари навреме со подароци од 5 000 ден. секој ден!

А1он
Наградите во најголемата финтек компанија Credissimo немаат крај! Пред само неколку седмици заврши наградната игра ,,Освежи си го летото со Credissimo”, во која што главната
Економија

Заев најави нови 100 милиони евра за евтини кредити за стопанството

А1он
Со поддршка на Владата преку Развојната банка, ќе се вбризгаат дополнителни 100 милиони евра евтин капитал во стопанството со ниска каматна стапка од 1,6 отсто,
Македонија

Битолски банкари и двајца Грци преку ујдурми со кредити „олесниле“ банка за половина милион евра

А1он
„СВР Битола поднесе известување против Т.С.(43), Н.С.(41) државјани на Грција, со регулиран престој во Р.Северна Македонија, и правно лице од Битола, поради постоење основи на
Економија

Балканот сѐ повеќе се потпира врз кинески кредити

А1он
Кинеските заеми на Западен Балкан привлекуваат сè поголемо внимание како резултат на геополитичките и економските последици, а нивниот удел во надворешните долгови на регионот веројатно
Економија

Државата ќе дели грантови до 15.000 евра за фирми преку бескаматната линија „Ковид 4“

А1он
Грант-средства до 15 илјади евра ќе добијат фирмите од областа на туризмот, угостителството, инвент-индустријата, приватните здравствени установи, трговците поединци и занаетчиите доколку вработат нови работници
Економија

Од денеска аплицирање за финансиската поддршка за плати од петтиот пакет мерки, издвоени 31 милион евра

А1он
Фирмите и самостојните вршители на дејност од денеска ќе можат да аплицираат за финансиска поддршка за исплата на плати за месеците февруари и март. Денеска
Економија

Фирмите ќе можат да аплицираат за Ковид 4 бескаматната линија, достапни 10 милиони евра

А1он
Фирмите наскоро ќе може да аплицираат за Ковид 4 бескаматната линија преку Развојната банка, дел од Петтиот пакет мерки, најави денеска министерот за финансии Фатмир
Економија

Одобрени 2.678 кредитни барања во износ од 30,3 милиони евра од третата кредитна линија на Развојната банка

А1он
Вкупно 2.678 барања се одобрени од третата бескаматна кредитна линија со грант компонентна „Ковид 3“ на Развојната банка на Северна Македонија. Вкупниот износ за одобрените