juzna afrika

Свет

(ВИДЕО) Големи бранови предизвика хаос во Јужна Африка: Природна појава усмрти две лица

А1он
Големи бранови ги зафатија крајбрежните области во Јужна Африка за време на викендот, при што загинаа две лица, а повредени се уште седум други. Направени
Свет

Младата Верушка Нел од ЈАР ги именуваше убијците пред да почине во болница

А1он
Тинејџерката Верушка Нел (19) беше во својот стан во јужноафриканскиот град Гкеберх, поранешен Порт Елизабет, кога е нападната на 17 август. Верушка одговорила на тропање
Свет

Во Јужна Африка загинаа 18 лица во престрелка со полицијата

А1он
Најмалку 18 лица загинаа во престрелка со полицијата во јужноафриканската провинција Лимпопо, соопштија денеска локалните власти. Престрелката се случи во градот Махадо, а неколку полицајци
Свет

ВИДЕО: Земјотрес во близина на Јоханесбург, снимки од моментот на потресот

А1он
Геолошкиот институт на Соединетите Американски Држави денеска извести за земјотрес со јачина од 5 степени во близина на Јоханесбург, Јужна Африка. Земјотресот се случи во
Свет

Путин ќе биде уапсен ако ја посети Јужна Африка, предупредува лидерот на опозицијата

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин ќе биде уапсен доколку стапне во јужноафриканската провинција Западен Кејп за време на очекуваната посета во август, според водачот на покраината.
Свет

„Фејсбук силувачот“ кој ја лажираше сопствената смрт фатен во Танзанија

А1он
Силувачот и убиец кој побегна од јужноафрикански затвор лажирајќи ја сопствената смрт е уапсен во Танзанија. Табо Бестер е на слобода една година откако се
Свет

ВИДЕО: Почнува голема воена вежба на Русија, Кина и Јужна Африка, ќе се тестира ракетата „циркон“

А1он
Русија, Кина и Јужна Африка почнуваат заеднички воени вежби во Индискиот Океан, во близина на брегот на Јужна Африка, демонстрирајќи ги нивните блиски врски во
Свет

Судар на туристички автобус и комбе во Јужна Африка: 20 загинати, автобусот паднал во река

А1он
Јужноафриканските власти соопштија дека најмалку 20 луѓе загинале, а 68 се повредени во судир на туристички автобус и комбе што превезувало пари. Судирот се случил
Свет

Три жртви на огромен бран во Дурбан, Јужна Африка

А1он
Јужноафриканскиот град Дурбан, на источниот брег на Индискиот Океан, ја затвори својата плажа откако три лица загинаа кога голем бран ги поплави, соопштија тамошните власти,
Магазин

(ВИДЕО) Првпат снимено: Орки се здружија во напад на голема ајкула

А1он
Несекојдневна случка е снимена со дрон на брегот на Јужна Африка, и тоа е првото видео досега кое ја прикажува оваа ситуација од природата. Група