tanzanija

Свет

„Фејсбук силувачот“ кој ја лажираше сопствената смрт фатен во Танзанија

А1он
Силувачот и убиец кој побегна од јужноафрикански затвор лажирајќи ја сопствената смрт е уапсен во Танзанија. Табо Бестер е на слобода една година откако се
Свет

ВИДЕО: Патнички авон падна во езерото Викторија, во тек се спасувачка акција

А1он
Спасувачката операција беше започната рано утринава откако патнички авион се урна во езерото Викторија во Танзанија, соопшти авиокомпанијата. Precision Air flight plunges into Lake Victoria
Свет

Девет лица загинаа, а десетици се водат за исчезнати, во бродолом во Индискиот Океан

А1он
Девет лица загинаа, а десетици се водат за исчезнати во бродска несреќа во Индискиот Океан, кај островот Панца, во јужна Танзанија. До несреќата дошло кога
Свет

Тројца полицајци и член на обезбедување убиени пред француската амбасада во Танзанија

А1он
Напаѓач вооружен со автоматска пушка уби тројца полицајци и член на приватно обезбедување пред зградата на француската амбасада во главниот град на Танзанија, Дар ес
Свет

Самија Сулуху Хасан положи заклетва како прва жена претседател на Танзанија

А1он
Самија Сулуху Хасан, досегашната потпретседателка на Танзанија, денеска, во зградата на владата во Дар ес Салам, положи заклетва како прва жена претседател на оваа африканска
Свет

Танзанискиот „ковид-скептик“ претседател почина од наводна срцева болест

А1он
Претседателот на Танзанија Џон Помбе Магуфули, кој долго време негираше дека Ковид-19 претставува закана за неговата земја, почина по мистериозно двонеделно болување. 61-годишниот Магуфули исчезна
Свет

Претседателот на Танзанија конечно призна: Молитвата не го победува Ковид-19

А1он
Претседателот на Танзанија, Џон Магуфули конечно призна дека во неговата земја постои проблем со Ковид-19, иако се месеци тврдеше дека вирусот може да се победи
Свет

„Гардијан“: Во Танзанија не смее да се зборува за Ковид-19

А1он
Танзанија е една од ретките земји каде што во текот на поголемиот дел од пандемијата е минимизирано значењето на коронавирусот, а властите одбија да го
Свет

Во Танзанија од засега недијагностицирана болест починаа 15 лица

А1он
Во Танзанија, од болест која сè уште не е дијагностицирана, починаа 15 лица, а повеќе од 50 лица се хоспитализирани. Болеста, која предизвикува вртоглавица, гадење
Свет

Би-Би-Си: Танзаниската Влада со месеци наназад го негира и исмејува коронавирусот, сега нема вакцини

А1он
Владата на Танзанија со месеци наназад го негираше присуството на коронавирусот и затоа сега нема план за вакцинација во земјата, ја пренесува Би-Би-Си оценката за