luksemburg

Свет

„Сериозна, но стабилна“ е состојбата на луксембуршкиот премиер Бетел, кој е заразен со коронавирусот

А1он
Здравствената состојба на премиерот на Луксембург, Ксавиер Бетел, е во „сериозна, но стабилна“ и тој ќе остане во болница уште најмногу четири дена поради последиците
Свет

По самитот на ЕУ, премиерот на Луксембург позитивен на Ковид-19

А1он
Премиерот на Луксембург, Ксавиер Бетел, е позитивен на тестот за Ковид-19 откако минатата недела присуствуваше на самитот на ЕУ во Брисел. „Засега тој има благи
Регион

Луксембург нуди стипендии за магистерски студии на студенти од Балканот

А1он
Европскиот институт за јавна администрација (ЕИПА), со седиште во Луксембург, соопшти дека нуди стипендии за учество на Мастер по европски правни студии (МЕЛС Онлајн) 2021-2023
Македонија

Заев од Луксембург добил безрезервна поддршка за европската иднина на Македонија

А1он
Премиерот Зоран Заев доби безрезервна поддршка од шефот на дипломатијата на Луксембург за европската перспектива на Северна Македонија. -Благодарност за топлата средба и пречекот од
Свет

Властите во Луксембург со намера да го тестираат целокупното население во државата

А1он
Луксембург почнува тестови за коронавирус со кои сака да го опфати целото население, мерка што ќе оди заедно со рестриктивните ограничувања, рече министерот за истражување,
Свет

Луксембург олеснува дел од мерките против коронавирусот, но задолжително е носење маски

А1он
Властите во Луксембург денеска почнаа да ги олеснуваат ограничувањата наметнати за борба со новиот коронавирус, но воведе задолжителноп носење маски во затворени простории како и
Свет

Јункер ја критикува Германија за затворањето на границата кон Луксембург

А1он
Поранешниот претседател на Европската комисија, Жан Клод Јункер ја критикуваше Германија за затворање на границата кон Луксембург во период на пандемија на коронавирус. Јункер, во