luksemburg

Свет

Луксембург загрижен за ситуацијата со нуклеарната електрана Катеном во Франција

А1он
Луксембург во петокот изрази загриженост за француската нуклеарна централа во Катеном (Мозел-Франција), која се наоѓа недалеку од нејзината граница, по проблемот со корозија кој беше
Свет

ВИДЕО: Насилен протест во Луксембург против корона мерките

А1он
Неколку стотици лица вчера протестираа во Луксембург против мерките воведени поради коронавирусот, јавија француските медиуми, додавајќи дека полицијата која го обезбедуваше протестот употребила водени топови
Свет

Премиерот на Луксембург обвинет за плагијат призна дека „требало да постапи поинаку“

А1он
Луксембуршкиот премиер Ксавиер Бетел (48), обвинет за плагијат на докторска дисертација што ја бранел пред 20 години на Универзитетот во Нанси, веднаш по објавувањето на
Свет

Луксембург има најмногу автомобили по жител во Европската Унија

А1он
Луксембург веќе 30 години бележи највисока стапка на моторизација меѓу членките на ЕУ, соопшти денеска Евростат, на Светскиот ден без автомобили. Во 2019 година, Луксембург
Свет

„Сериозна, но стабилна“ е состојбата на луксембуршкиот премиер Бетел, кој е заразен со коронавирусот

А1он
Здравствената состојба на премиерот на Луксембург, Ксавиер Бетел, е во „сериозна, но стабилна“ и тој ќе остане во болница уште најмногу четири дена поради последиците
Свет

По самитот на ЕУ, премиерот на Луксембург позитивен на Ковид-19

А1он
Премиерот на Луксембург, Ксавиер Бетел, е позитивен на тестот за Ковид-19 откако минатата недела присуствуваше на самитот на ЕУ во Брисел. „Засега тој има благи
Регион

Луксембург нуди стипендии за магистерски студии на студенти од Балканот

А1он
Европскиот институт за јавна администрација (ЕИПА), со седиште во Луксембург, соопшти дека нуди стипендии за учество на Мастер по европски правни студии (МЕЛС Онлајн) 2021-2023
Македонија

Заев од Луксембург добил безрезервна поддршка за европската иднина на Македонија

А1он
Премиерот Зоран Заев доби безрезервна поддршка од шефот на дипломатијата на Луксембург за европската перспектива на Северна Македонија. -Благодарност за топлата средба и пречекот од