luksemburg

Свет

Властите во Луксембург со намера да го тестираат целокупното население во државата

А1он
Луксембург почнува тестови за коронавирус со кои сака да го опфати целото население, мерка што ќе оди заедно со рестриктивните ограничувања, рече министерот за истражување,
Свет

Луксембург олеснува дел од мерките против коронавирусот, но задолжително е носење маски

А1он
Властите во Луксембург денеска почнаа да ги олеснуваат ограничувањата наметнати за борба со новиот коронавирус, но воведе задолжителноп носење маски во затворени простории како и
Свет

Јункер ја критикува Германија за затворањето на границата кон Луксембург

А1он
Поранешниот претседател на Европската комисија, Жан Клод Јункер ја критикуваше Германија за затворање на границата кон Луксембург во период на пандемија на коронавирус. Јункер, во
Регион

Од Франција и Луксембург вратени 49 албански државјани, баратели на азил

А1он
Албанската државната полиција информираше дека 49 албански државјани, вклучително и семејства со деца, се вратени во Тирана откако им било одбиено барањето за азил во
Свет

Пет држави од ЕУ се кренаа против “здравствената лотарија“ на Новартис

А1он
Министрите за здравство на Белгија, Холандија, Луксембург, Австрија и Ирска во заедничка декларација остро ја осудија иницијативата на фармацевтскиот гигант Новартис да организира лотарија за