Заев од Луксембург добил безрезервна поддршка за европската иднина на Македонија

Од:

Премиерот Зоран Заев доби безрезервна поддршка од шефот на дипломатијата на Луксембург за европската перспектива на Северна Македонија.

dobivaj vesti na viber

-Благодарност за топлата средба и пречекот од нашиот домаќин тука во Луксембург, министерот за надворешни работи, Аселборн. Ми беше задоволство што се видовме и со драгиот пријател Флекенштајн, со кого имавме инспирирачки разговори за европската иднина на Северна Македонија. Жан, Кнут, ви благодарам за пријателството и безрезервната поддршка за Северна Македонија, напиша во објава на Фејсбук премиерот Заев ја предводи владината делегација која од денеска е во посета на Луксембург..

Заев, придружуван од министерот за финансии Фатмир Бесими, претходно имаше работен состанок во Европската инвестициска банка во Луксембург на кој е договорено продолжување и унапредуваме на соработката преку конкретни проекти.

-Европската инвестициска банка (ЕИБ) ќе продолжи да инвестира во општествениот и економски развој на Република Северна Македонија со поддршка на проектите за побрзо закрепнување на економијата од последиците од пандемијата со КОВИД-19 со посебен фокус на малите и средни претпријатија, како и за проекти од Зелената агенда за инвестиции во обновлива енергија, енергетска ефикасност и дигитализацијата како дел од програмата што произлегува од Економскиот инвестициски план за Западен Балкан, е заедничкиот заклучок од средбата на премиерот Заев и министерот за финансии Бесими со претседателот на ЕИБ Вернер Хојер и со потпретседателката на банката Лилјана Павлова.

Заев и владината делегација се во дводневна посета на Луксмебруг, а предвидена е средба и со премиерот Ксавиер Бетел.

Би можело да ве интересира

Маричиќ-Вархеји: Реформите продолжуваат, сите да застанат зад европската иднина на земјата

Ана Ололовска

Маричиќ-Матуела: Скринингот ќе ги забрза реформите, на долг рок тоа се бенефити за граѓаните

Ана Ололовска

Маричиќ од Луксембург: Статистичките податоци ќе бидат важен дел од преговарачкиот процес

Ана Ололовска

Ковачевски: Отворени се преговорите со Европската Унија

Ана Ололовска

Маричиќ од Брисел: Скринингот ќе ги забрза реформите, имаме основа да напредуваме со добро темпо

Ана Ололовска

Заев: 75 % од граѓаните се против референдум за договорот со Бугарија, останатите 25 % се вмровци

Маја Илиевска-Пачемска