Младата Верушка Нел од ЈАР ги именуваше убијците пред да почине во болница

Од:

Тинејџерката Верушка Нел (19) беше во својот стан во јужноафриканскиот град Гкеберх, поранешен Порт Елизабет, кога е нападната на 17 август.

Верушка одговорила на тропање на вратата пред двајца мажи да влезат внатре, кои пукале кон неа, па и задале удар во стомакот, објавија локалните медиуми.

Натрапниците потоа и го украле мобилниот телефон.

Беспомошна девојка лежела во сопствената крв околу 12 часа пред соседот да ја најде и итно да биде пренесена во болница.

Кога нејзината мајка Џеки дошла кај неа, Верушка ги именувала мажите кои ја нападнале.

Џеки рече: „Таа едвај чекаше да дојдам до неа и ми кажа точно кој го направил ова. Таа ги знаеше. Воопшто не се грижеа за нејзиниот живот“.

Верушка помина пет дена во болница пред да падне во кома и да умре на 22 август.

Во текот на тие денови, таа, наводно, постојано ги идентификувала своите убијци пред нејзиното семејство и истражителите.

„Кога ќе заспиеше, врескаше и се будеше кажувајќи ги нивните имиња“, изјави уништената мајка за IOL.

Џеки додаде: „Бев апсолутно хистерична – сите ја сакаа. Кој би сакал вака да ја повреди?’

Портпаролката на полицијата, полковник Присила Наиду, рече дека провинцискиот Оддел за истрага на организиран криминал отворил истрага за убиството, што би можело да имплицира дека нападот би можел да биде поврзан со криминал меѓу банди.

Би можело да ве интересира

Српската полиција го ликвидира двојниот убиец во село кај Мајданпек

Предраг Петровиќ

Почина бизнисменот Чедо Радомировиќ, им подлегна на повредите откако беше пронајден кај Орман

Предраг Петровиќ

Грозоморно убиство ја потресе Велика Британија: Со нож е убиен е 14-годишно девојче

Пронајден е осомничениот за убиството на сопругата и двете ќерки на коментатор на Би-Би-Си

Убиецот од Лондон со самострел уби мајка и две ќерки, третата ќерка случајно не била дома

Горан Наумовски

Сопругата и ќерките на познат новинар на Би-Би-Си убиени во напад во Лондон: Потрагата по напаѓачот се уште трае

Горан Наумовски